Vojna policajtov alebo vybavovanie si účtov! Odborník pripustil obe možnosti v prípade zverejnenej správy SIS

NETKY.SK • 31 Máj 2021, 17:57 • 2 min
Vojna policajtov alebo vybavovanie si účtov! Odborník pripustil obe možnosti v prípade zverejnenej správy SIS

BRATISLAVA – Za zverejnením tajnej správy Slovenskej informačnej služby (SIS) o údajnom manipulovaní vyšetrovania medializovaných káuz môže byť vyrovnávanie si účtov alebo vojna policajtov.

slovakia

left justify in out

Pre spravodajský portál Webnoviny.sk to povedal bezpečnostný analytik a bývalý šéf Vojenskej spravodajskej služby ČR Andor Šándor.

 

Zverejnením správy sa marí vyšetrovanie

Podľa neho niekto musel rozhodnúť, že sa celá vec bude aj medializovať, ale nešlo o riaditeľa SIS. V tejto súvislosti skonštatoval, že sa začína miešať politika s trestnoprávnymi záležitosťami.

„Ak má SIS podozrenie, že začína byť nejaký malér, tak to má odovzdať polícii. Tá má vec vyšetrovať. Potom sú štandardné orgány ako prokuratúra a súdy, aby celý prípad riešili. Už dlhodobo upozorňujem na problém kajúcnikov na Slovensku, že sa dá zneužiť. Je mi ľúto, že som mal pravdu,“ povedal Šándor.

 

Zverejnenie správy zároveň označil za marenie vyšetrovania daných podozrení. „Ťažko povedať, aká je to hra. Či zneistiť, že Vladimír P. (bývalý riaditeľ SIS) nie je vo väzbe oprávnene alebo spochybniť ľudí, ktorí vypovedajú. Môže byť z toho ,bramboračka’, ktorá môže mať veľké dopady aj na bežných ľudí," skonštatoval Šándor.

 

SIS nevypúšťa hoasy ani konšpirácie

Analytik zároveň povedal, že ho prekvapilo, že sa správa SIS čítala v parlamente. „Je to trochu zvláštne. Ak už ju nejaký poslanec vyfotil a posunul ďalej, nakoniec sa to dozvedia všetci. Štát sa však nemôže správať tak, že keď už to všetci vedia, tak to odtajníme,“ dodal Šándor.

Podľa politického analytika Jána Baránka v prípade, že sa podozrenia zo správy potvrdia, zodpovední ľudia by mali ísť okamžite do väzby.

 

„Aj politik vo vysokej ústavnej funkcii, lebo potom je spravodlivosť selektívna. Neexistuje, aby niekto vyrábal krivé svedectvá alebo sa snažil kriminalizovať generálneho prokurátora," povedal.

 

Zároveň si myslí, že tajná služba si nemôže dovoliť poslať 150 poslancom falošnú správu. „To sa ešte nestalo. Neviem o tom, že by SIS vypúšťala hoaxy alebo zavádzajúce správy," dodal Baránek.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies