Vodiči pozor! Cena benzínu pôjde nahor už čoskoro

NETKY.SK • 22 November 2020, 15:02 • 2 min
Vodiči pozor! Cena benzínu pôjde nahor už čoskoro

BRATISLAVA - Na slovenských čerpacích staniciach sa očakáva zdražovanie benzínov. Na základe vývoja cien ropy na svetových trhoch to očakáva analytička.

slovakia

left justify in out

Od vývoja cien čierneho zlata závisí aj vývoj cien benzínu a nafty na našich čerpacích staniciach. Ceny čierneho zlata v predchádzajúcich troch týždňoch rástli pod vplyvom optimizmu z novej vakcíny na koronavírus.

 

img

 

"Presne pre tento vývoj očakávame, že ceny benzínu na našich pumpách sa v nasledujúcom týždni môžu zvýšiť," povedala analytička Poštovej banky Jana Glasová.

 

Posledný yvoj cien za palivo na Slovensku 
Ceny benzínu na našich pumpách minulý týždeň opäť mierne klesli. K poklesu dochádza už pár týždňov po sebe, ale posledné dva týždne boli tie poklesy len veľmi mierne. Cena 95-oktánového benzínu sa minulý týždeň (46. týždeň) znížila o 0,1 % na úroveň 1,163 eura za liter.

 

img

 

Ceny 98-oktánového benzínu sa nezmenili a zostali na úrovni 1,353 eura za liter. Ceny nafty klesli taktiež mierne, o 0,2 %, na hodnotu 0,988 eura za liter.

 

Lacnejšie

V porovnaní s úvodom roka, kedy boli ceny pohonných látok najvyššie, je benzín lacnejší o zhruba 11 až 13 % a naftao 21 %. Aj v medziročnom porovnaní sú pohonné látky lacnejšie, konkrétne benzín o 10 až 12 % a nafta až o pätinu.

 

img

 

Pomohli aj výsledky volieb v USA 

Ceny ropy Brent počas tohto týždňa rástli a cena sa vyšplhala až nad úroveň 44 amerických dolárov za barel. Aj týždeň predtým ceny na ropnom trhu vykazovali rast. Smerom nahor ju podľa analytičky potiahli výsledky amerických prezidentských volieb.

 

"Od víťazstva Joe Bidena si trhy sľubujú, že americkej ekonomike bude poskytnutý rozsiahly finančný balík," dodala Glasová.

 

img

 

Svoje spravila aj vakcína proti COVID-19
Najvýraznejšie je ale podľa nej smerom nahor ropný trh ťahaný hlavne správami o vysokej účinnosti novej vakcíny na COVID-19, ktorá by sa čoskoro mohla dostať na trh.

 

"To by mohlo znamenať uvoľnenie opatrení, opätovné cestovanie a zvýšený dopyt po rope. Okrem toho, počas tohto týždňa bolo čierne zlato podporené aj vyhláseniami OPEC+, že svoje ťažobné limity nebude uvoľňovať ešte niekoľko mesiacov," uzavrela Glasová.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies