Vo veku 95 rokov zomrela herečka Zdenka Procházková, ktorá stvárnila Lídu Baarovú

NETKY.SK • 26 August 2021, 10:42 • 2 min
Vo veku 95 rokov zomrela herečka Zdenka Procházková, ktorá stvárnila Lídu Baarovú

PRAHA - Zomrela legenda strieborného plátna Zdenka Procházková. Zahrala si aj v Arabele, či v kultovom filme Upír z Feratu.

slovakia

left justify in out

 

Účinkovala v prestížnych pražských divadlách, zahrala si aj v seriáloch Arabela, Ordinácia v ružovej záhrade alebo Nemocnica na okraji mesta ako matka Viktora Preissa. Stvárnila Lídu Baarovú vo filme režiséra Filipa Renča a účinkovala tiež v snímke Posledná aristokratka. Informácie priniesol vo štvrtok spravodajský server iDNES.cz.

 

Legenda strieborného plátna

 

Táto noblesná herečka bola legendou strieborného plátna. V poslednom času ju diváci mohli vidieť práve vo filme Lída Baarová. Stelesnila v ňom prvorepublikovú hviezdu, ktorú osobne poznala, v už jej pokročilom veku.

 

Procházková hrala na klavíir a patrila k malému počtu umelcov, ktorí ovládali rovnako češtinu aj nemčinu. Počas 40-ročného pôsobenia v nemecky hovoriacich krajinách sa herečka za hranicami aj usadila, domov mala v Prahe i vo Viedni, píše iDNES.cz.

 

V 60. rokoch 20. storočia dostala totiž pražská rodáčka ponuku od významných nemeckých divadiel; po roku 1968 hrala v slávnom viedenskom Burgtheatri. Vystupovala takisto v Berlíne a Kolíne nad Rýnom, pre Rakúsky kultúrny inštitút pripravovala cyklus čítania autorov pražskej nemeckej literatúry.

 

Hosťovala aj v Národnom divadle

 

Herečka kedysi hosťovala aj v Národnom divadle, 17 rokov pôsobila na scénach Mestských divadiel pražských. Jej hereckými partnermi boli Oldřich Nový či Karel Höger, ktorý sa stal aj jej životným partnerom a prvým manželom.

 

Keď sa druhýkrát vydala, za rakúskeho občana, zostala odkázaná na zahraničné javiská. Po smrti manžela v prvej polovici 90. rokov cestovala medzi Prahou a Viedňou.

 

Objavila sa i vo filmoch z 50. a 60. rokov, patrí k nim napríklad Mrtvý mezi živými, Týden v tichém domě, Ztracená tvář, Nezlob Kristino alebo Z mého života. Mimoriadne zaujala svojím účinkovaním na Svetovej výstave v roku 1958 v Bruseli, kde trojjazyčne uvádzala predstavenie divadla Laterna Magika.

 

V 80. rokoch si zahrala tajomnú dámu v horore Upír z Feratu režiséra Juraja Herza.

Doma sa cítila v Čechách aj v Rakúsku. Hovorila o sebe, že je "samozrejme Češka" narodená v Prahe a krstená Vltavou.

 

 

Ocenená

 

V roku 2003 dostala vo Viedni medailu Artis Bohemiae amicis – Priateľom českého umenia – za šírenie dobrého mena českej kultúry v zahraničí. Pred dvoma rokmi získala za hlavnú úlohu Rozálie Lautmanovej v rozhlasovej hre Obchod na korze cenu Thálie za herecký výkon v rozhlasovej hre.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Martin Petras
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies