Vo veku 85 rokov zomrel americký herec Tony Curtis

NETKY.SK • 30 September 2010, 11:19 • 2 min
Vo veku 85 rokov zomrel americký herec Tony Curtis

Vo veku 85 rokov zomrel americký herec Tony Curtis

slovakia

left justify in out

img

Americký herec Tony Curtis, známy z komédie Niekto to rád horúce a desiatok ďalších filmov, zomrel dnes vo veku 85 rokov. Informoval o tom spravodajský server etonline.com s odvolaním sa na dcéru herca Jamie Lee Curtisovú.
      Tony Curtis sa narodil v New Yorku ako Bernard Schwartz v rodine maďarských židov, ktorí do USA emigrovali za lepším životom. Počas druhej svetovej vojny Curtis slúžil v námorníctve a bol svedkom kapitulácie Japonska v Tokijskom zálive.
      Po návrate z armády študoval herectvo. Z jeho obsiahlej filmografie, ktorá zahŕňa viac ako 100 filmov, sú najznámejšie úlohy vo filmoch Criss Cross (1949), Sladká vôňa úspechu (1957), Útek v reťaziach (1958), za ktorý získal svoju jedinú nomináciu na Oscara.
      Z komédií, ktoré sa stali jeho doménou, zažiaril najmä v snímke Zbohom Charlie (1964), Veľké preteky (1965) či v nezabudnuteľnom filme Niekto to rád horúce (1959) s Marilyn Monroe a Jackom Lemmonom v hlavnej úlohe.
      Spomedzi vážnejších úloh je možné pripomenúť rolu vo filme Romana Polanského Rosemary má dieťatko (1968).
      Tony Curtis bol šesťkrát ženatý.

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies