Vo Francúzsku sa začali celoštátne protesty, sprevádzajú ich rozsiahle štrajky

NETKY.SK • 7 Marec 2023, 09:00 • 2 min
Vo Francúzsku sa začali celoštátne protesty, sprevádzajú ich rozsiahle štrajky

PARÍŽ - Viac ako 250 protestov je v utorok naplánovaných vo Francúzsku proti vládnemu návrhu dôchodkovej reformy. Zapojenie sa do štrajku avizovalo viacero sektorov služieb vrátane zamestnancov železníc, letísk, učiteľov či smetiarov.

slovakia

left justify in out

Organizátor protestov odborové združenie CGT dúfa, že pôjde doteraz o najväčší protest proti navrhovanej reforme dôchodkového systému francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, proti ktorej Francúzi demonštrujú už takmer dva mesiace. O návrhu zákona sa tento týždeň rokuje vo francúzskom Senáte.

 

Polícia očakáva, že do celoštátnych protestov sa v utorok zapojí 1,1 až 1,4 milióna ľudí, povedal pre agentúru AFP zdroj, ktorý si želal ostať v anonymite. Pri zatiaľ najväčších zhromaždeniach proti dôchodkovej reforme vyšlo 31. januára do ulíc 1,27 milióna Francúzov. Odbory pohrozili, že avizované štrajky vo viacerých odvetviach ochromia francúzsku ekonomiku. Vláda vyzvala ľudí, aby v utorok pracovali z domu, ak im to zamestnanie umožňuje.

 

 

img

 

Do štrajku sa zapojila aj francúzska štátna železničná spoločnosť SNCF, čo vážne ochromí vlakovú dopravu v krajine a tiež cezhraničné spojenia. Plánované protesty ovplyvnia aj leteckú dopravu. Na parížskom letisku Charlesa de Gaulla bola zrušená pätina letov a na letiskách v mestách Beauvais, Bordeaux, Lille, Lyon, Nantes, Marseille, Montpellier, Nice, Toulouse aj letisku Paríž-Orly má byť zrušených až 30 percent letov. Do štrajku sa zapojí aj viac ako 60 percent učiteľov základných škôl. Štrajkujúci robotníci zablokovali v utorok ráno dodávky paliva z rafinérií po celej krajine, uviedlo odborové združenie CGT.

 

Zmeny v dôchodkovom systéme predstavila vláda v januári. Postupne až do roku 2030 sa má zvyšovať minimálny vek odchodu do dôchodku zo súčasných 62 na 64 rokov. Ľudia tiež budú musieť odpracovať aspoň 43 rokov, aby mali nárok na plný dôchodok. Cieľom zmien je udržať dôchodkový systém bez deficitu, ktorý hrozí už v najbližšom desaťročí v dôsledku starnutia francúzskej populácie. Pred Macronom sa o reformu dôchodkového systému pokúšalo s rôznymi úspechmi niekoľko prezidentov. Diskusiu o zmenách a ich schvaľovanie vždy sprevádzali rozsiahle protesty a štrajky. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies