Spoločnosť vyrábajúca Boeing utrpela ďalšiu zdrvujúcu porážku. Za zatajovanie informácií o 737 Max zaplatí pokutu 2,5 miliardy dolárov

NETKY.SK • 8 Január 2021, 10:50 • 2 min
Spoločnosť vyrábajúca Boeing utrpela ďalšiu zdrvujúcu porážku. Za zatajovanie informácií o 737 Max zaplatí pokutu 2,5 miliardy dolárov

BRATISLAVA - Americký výrobca lietadiel Boeing súhlasil so zaplatením 2,5 miliardy dolárov, aby v USA urovnal obvinenie, že pred úradmi bezpečnosti leteckej dopravy tajil informácie o dizajne strojov 737 Max.

slovakia

left justify in out

Americké ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že firma dala prednosť "zisku pred transparentnosťou", čím bránila dohľadu nad lietadlami, ktoré dvakrát tragicky havarovali.

 

Spoločnosť musí zaplatiť miliónovú pokutu

Približne 500 miliónov dolárov z urovnania pôjde pre rodiny 346 ľudí, ktorí pri nehodách zomreli. Informuje o tom portál bbc.com.

 

Prečítajte si tiež: Kongres USA obvinil spoločnosť Boeing z havárií lietadiel 737 MAX


"Som pevne presvedčený, že realizácia tohto riešenia je pre nás správnou vecou, a je to krok, ktorým sa primerane uznáva, ako sme nenaplnili naše hodnoty," uviedol generálny riaditeľ Boeingu David Calhoun.

 

img

 

"Toto riešenie je pre nás všetkých vážnou pripomienkou, aký dôležitý je pre nás záväzok transparentnosti voči regulátorom," dodal.

 

Mohlo by vás zaujímať: Boeing rieši nový problém softvéru stroja Max

Väčšia časť zo sumy urovnania, a to 1,77 miliardy dolárov, je určená pre zákazníkov Boeingu, ktorých sa dotklo uzemnenie strojov Max po haváriách. Výrobca lietadiel zároveň súhlasil so zaplatením pokuty v sume 243,6 milióna dolárov.

 

Advokáti obetí nehody lietadla Max, ktoré používala spoločnosť Ethiopian Airlines, však uviedli, že dohodou o urovnaní sa neskončí ich občianska žaloba voči Boeingu.

 

Prečítajte si viac: Americký úrad pre letectvo odhalil ďalšiu hrozbu na lietadlách Boeing 737

 

Pri tragédii zomrela aj celá rodina Antona Hrnku

Pri leteckom nešťastí práve tohto typu lietadla zahynula aj rodina bývalého koaličného poslanca Antona Hrnku za stranu SNS v roku 2019. Jeho manželka Blanka, syn Martin a dcéra Michala boli medzi 157 obeťami nešťastia, ktoré v marci otriaslo celým svetom.

 

img

 

Lietadlo Boeing 737 MAX smerujúce z etiópskej metropoly Addis Abeba sa zrútilo na ceste do kenského Nairobi. 

 

Súvisiaci článok: Lietadlo Etiópskych aerolínií havarovalo krátko po štarte do Nairobi: Anton Hrnko prišiel o manželku a dve deti!

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies