Už 5 prípadov horúčky dengue u nás

NETKY.SK • 1 Júl 2024, 15:10 • 2 min
Už 5 prípadov horúčky dengue u nás

BRATISLAVA - Horúčka dengue sa šíri uštipnutím komára infikovaného vírusom dengue. Vo väčšine prípadov prebieha asymptomaticky, alebo má len mierny priebeh.

slovakia

left justify in out

Na Slovensku tento rok zaznamenali päť prípadov horúčky dengue. Vo všetkých prípadoch išlo o import zo zahraničia, osoby sa teda nakazili mimo územia SR. Vyplýva to z vyjadrenia Ivana Bakossa zo sekcie epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

"Od začiatku roka 2024 je k 27. júnu v Epidemiologickom informačnom systéme evidovaných päť prípadov horúčky dengue, išlo však o importované ochorenia, čiže osoby sa nakazili v zahraničí," uviedol odborník ÚVZ SR.

Horúčka dengue sa šíri uštipnutím komára infikovaného vírusom dengue. Vo väčšine prípadov prebieha asymptomaticky alebo má len mierny priebeh.

"Ak sa ochorenie klinicky prejaví, príznaky sú zväčša podobné chrípke," podotkol Bakoss s tým, že medzi najčastejšie patria horúčka, bolesť hlavy, bolesť za očami, bolesti svalov a kĺbov, nevoľnosť, zvracanie, vyrážka či únava.

Pri postupujúcom ochorení môžu pacienti pociťovať ťažkosti s dýchaním, dôjsť môže ku krvácaniu z nosa a ďasien a k rýchlemu poklesu krvného tlaku, ktorý vedie k šoku až smrti.

Horúčku dengue môže prenášať aj komár tigrovaný. Jeho výskyt na Slovensku tento rok potvrdilo Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied. Podarilo sa ho objaviť na základe zberu dát od verejnosti z minulého roka, konkrétne v oblasti Bratislavy.

ÚVZ v tejto súvislosti poznamenal, že je málo pravdepodobné, že by tigrované komáre v súčasnosti medzi populáciou na Slovensku šírili ochorenia, akými sú Zika, dengue či západonílska horúčka. Poukázal pritom a to, že nie každý komár musí byť infikovaný a zdraviu nebezpečný.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Viktória Gromová
Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR, Foto: Freepik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies