VIDEO: Zo sopky na ostrove La Palma začal vytekať nový prúd lávy

NETKY.SK • 26 November 2021, 18:06 • 3 min
VIDEO: Zo sopky na ostrove La Palma začal vytekať nový prúd lávy

Vedci a príslušníci Vojenskej pohotovostnej jednotky (UME) boli vo štvrtok popoludní pri sopke, kde zaznamenávali a robili merania. Nový tok v lokalite Las Manchas sa pohyboval veľmi rýchlo, rýchlosťou 600 metrov za hodinu, ničil obydlia a pálil stromy v ceste.

slovakia

left justify in out

Sopka Cumbre Vieja na ostrove La Palma, patriaca Španielsku, po dvoch mesiacoch aktivity neutícha. Z vulkánu začal vo štvrtok vytekať nový prúd žeravej lávy.

 

img


Sopka je aktívna od 19. septembra. Od toho momentu zaznamenali na La Palme tisícky zemetrasení. Erupcie boli dosiaľ striedavo silnejšie a slabšie. Vedci tvrdia, že môžu trvať až tri mesiace.

 

 Napriek aktivite vulkánu život na väčšine ostrova s asi 85 000 obyvateľmi pokračuje ako obvykle. Dosiaľ evakuovali viac ako 7 000 ľudí. Láva sa rozprestiera na ploche viac ako 997 hektárov, pričom už zničila alebo poškodila viac ako 2 200 budov.

 Z historického pohľadu je aktivita vulkánu najsilnejšia od roku 1585, pričom počas dvojmesačnej aktivity uvoľnila sopka toľko energie, že by celému súostroviu vystačila najmenej na 36 rokov.
 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies