VIDEO: V Antarktíde sa rozpadol ľadovec veľký ako Rím!

NETKY.SK • 26 Marec 2022, 09:10 • 2 min
VIDEO: V Antarktíde sa rozpadol ľadovec veľký ako Rím!

MCMURDO - Vo východnej časti Antarktídy sa úplne rozpadol a zrútil do mora šelfový ľadovec Conger veľký 1 200 kilometrov štvorcových. Vyplýva to zo satelitných snímok, informuje denník The Guardian.

slovakia

left justify in out

Keď sa ľad v Antarktíde alebo Grónsku zosunie do oceánu, stane sa takzvaným šelfovým ľadovcom, ktorý je v kontakte s povrchom mora. Šelfové ľadovce sú stále spojené s ľadovcami na súši a hrajú dôležitú úlohu pri obmedzovaní ich topenia. Bez nich sa totiž vnútrozemský ľad pod vlastnou váhou rýchlejšie presúva a odlamuje do oceánu, čím prispieva k zvyšovaniu hladiny oceánov.

 

 

Šelfový ľadovec Conger, ktorý mal pred rozpadom 15. marca približne rovnakú rozlohu ako talianska metropola Rím, bol síce pomerne malý, ale podľa vedkyne Catherine Walkerovej je jeho rozpad „jedným z najvýznamnejších kolapsov ľadovca“ za uplynulých 20 rokov. Podľa Walkerovej, ktorá pôsobí na americkom Národnom úrade pre letectvo a vesmír (NASA), tento kolaps pravdepodobne nebude mať veľké následky, je však „znamením toho, čo nás čaká“ v dôsledku klimatických zmien.

 

Prečítajte si tiež: VIDEO: Greta Thunbergová opäť vyšla do ulíc. Nasledovali ju tisíce ľudí!

 

„Ľadové šelfy časom prirodzene strácajú hmotu - rozsiahly kolaps ľadového šelfu je však veľmi nezvyčajná udalosť,“ povedal profesor Andrew Mackintosh z austrálskej univerzity Monash University.

 

 

Rozpad šelfu mohol byť podľa Mackintosha spôsobený povrchovým topením v dôsledku extrémne vysokých teplôt, ktoré nedávno zaznamenali v tejto oblasti. Následne však dodal, že je v tomto smere potrebné vykonať ďalší výskum. Vlnu horúčav v Antarktíde zaznamenali vedci v marci - pre tento región bežné teploty 51 stupňov Celzia pod nulou sa vyšplhali až na mínus 12 stupňov Celzia.

 

Možno vás zaujme: Pred 10 rokmi režisér James Cameron dosadol v ponorke na dno Mariánskej priekopytwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies