VIDEO Stovky hasičov bojovali s požiarom v národnom parku v Portugalsku

NETKY.SK • 7 Október 2018, 19:45 • 2 min
VIDEO Stovky hasičov bojovali s požiarom v národnom parku v Portugalsku

LISABON - Stovkám portugalských hasičov sa v nedeľu podarilo dostať pod kontrolu mohutný lesný požiar, ktorý vypukol v národnom parku neďaleko hlavného mesta Lisabon. Zranenia utrpelo 21 ľudí, prevažne hasičov.

slovakia

left justify in out

S plameňmi v turistami vyhľadávanom prírodnom parku Sintra-Cascais, ležiacom zhruba 40 kilometrov západne od Lisabonu, bojovalo viac ako 700 požiarnikov a policajtov. Ich úsilie podporovalo aj 225 hasičských vozidiel a šesť lietadiel, informovala agentúra AP.

 

Úrady preventívne evakuovali z miestneho kempingu vyše 300 ľudí, a tiež 47 miestnych obyvateľov. Požiar vznikol zo zatiaľ neznámych príčin v noci na nedeľu. K jeho rýchlemu rozšíreniu v husto zalesnenom teréne prispel silný vietor, ktorý medzičasom ustal.

 

V Portugalsku v posledných dňoch vydali sériu varovaní pred vysokými teplotami. Portugalsko vlani zažilo najhoršie sucho za ostatné desaťročia. Za necelé štyri mesiace vtedy v tejto krajine zomrelo v dôsledku lesných požiarov viac ako 100 ľudí a plamene podľa odhadov zničili porasty na ploche vyše 500.000 hektárov.

 

Portugalská vláda odvtedy prijala početné preventívne opatrenia, ktoré majú požiarom podobného rozsahu zabrániť. Podporila napríklad pasenie kôz v porastoch náchylných na požiare v okolí hlavných ciest po celej krajine.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies