V Nízkych Tatrách vytvorili nový slovenský rekord vo výsadbe stromčekov

NETKY.SK • 11 Máj 2023, 19:00 • 2 min
V Nízkych Tatrách vytvorili nový slovenský rekord vo výsadbe stromčekov

MALUŽINÁ - Vo štvrtok vysadili v Malužinskej doline v Nízkych Tatrách 9500 stromčekov za jeden deň, čím vznikol nový slovenský rekord.

slovakia

left justify in out

Najviac stromčekov za jeden deň, celkom 9500, vo štvrtok vysadili v Malužinskej doline v centrálnej časti Nízkych Tatier. Ide o nový slovenský rekord. Pre TASR to potvrdil rekordológ Igor Svítok.

 

Výsadbu urobili v bočnej doline Tajch na území Národného parku Nízke Tatry (NAPANT), v ktorom zelený les poškodila rozsiahla veterná a lykožrútova kalamita. "Na severnej strane Nízkych Tatier je pôvodnou drevinou smrek. Snažíme sa preto zalesňovať z 50 percent smrekom. Stabilitu týchto porastov podporujeme výsadbou listnatých drevín ako je buk alebo javor. A, samozrejme, sadíme aj ďalšie ihličnaté dreviny, ktoré nie sú tak postihované suchom a kalamitným stavom. Ide o jedľu, smrekovec a borovicu," priblížil pre TASR vedúci lesnej správy Malužiná Peter Láni.

 

Výsadbu robili na území veľkých kalamitných plôch, na ktorých podľa Lániho zanikli podmienky pre prirodzenú obnovu. Vysvetlil, že tieto plochy bez pomoci umelej výsadby nie sú schopní obnoviť. "Ide o spojenie viacerých kalamít, ktoré sa tu tiahnu od roku 2004. Po vetrových kalamitách vznikajú podkôrnikové kalamity, tento jav sa strieda pravidelne v cykloch. Z tohto dôvodu v rámci Malužinskej doliny môžeme vidieť holiny rôzneho vzniku," dodal vedúci lesnej správy.

 

img

výsadba na kalamitných plochách

 

V odstraňovaní kalamity sú podľa Lániho na relatívne dobrej ceste. Zhodnotil, že na aktuálnom stave smrečín sa však negatívne podpísalo minuloročné sucho. V doline vo štvrtok zasadili 9500 z celkového počtu 185.000 sadeníc, ktoré na obnovu lesa v NAPANT-e tento rok daroval obchodný reťazec v rámci kampane Voda pre stromy.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies