VIDEO: Odborníčka upozorňuje na problém, ktorý sa vyskytuje takmer u každého žiaka

NETKY.SK • 10 August 2021, 06:38 • 2 min
VIDEO: Odborníčka upozorňuje na problém, ktorý sa vyskytuje takmer u každého žiaka

BRATISLAVA - Chybné držanie tela u žiakov je možné ovplyvniť úpravou sedenia a posilnením chrbtového svalstva prirodzeným pohybom. Upozornila na to hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová.

slovakia

left justify in out

Ako zároveň upozornila, žiakom postačí aj veľká prestávka na školskom dvore či možnosť prirodzeného pohybu. Uviedla to v letnom seriáli videí Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR o vplyve školského prostredia na vývin detí a vzdelávanie.

 

 

Prokopová konštatovala, že sa často u žiakov stretáva najmä s chybným držaním tela. To je podľa nej spôsobené tým, že veľa času trávia nesprávnym sedením pri počítači, nad mobilmi alebo pri vyučovaní.


Prokopová radí, že by sa malo vždy, keď sa to dá, možno aj počas vyučovania, urobiť s deťmi pár cvikov, nádychov, výdychov alebo drepov. Dodala, že to nezaberie veľa času a deti sa mnohokrát aj preberú.

 

img

 

Za dôležité považuje aj výber stoličiek, ktoré sa v súčasnosti dajú deťom prispôsobiť vzhľadom na ich vek či postavu. Detská lekárka zároveň nepovažuje klasické sedenie v troch radoch za ideálne, a preto navrhuje aspoň cirkuláciu.

 

Žiaci by tak boli aj pri okne, aj pri stene – a nesedeli napríklad celý rok vzadu pri dverách, kde je najmenej svetla. Dodala, že okná by mali byť veľké a nepolepené, aby cez ne mohlo prechádzať denné svetlo.

 

"Denné svetlo je najviac potrebné, keď žiaci čítajú alebo píšu," vysvetlila. Pri umelom osvetlení by sa malo myslieť na to, aby bolo rozptýlené po miestnosti, nebolo bodové, neónové ani studené.

 

img


To, či si žiaci utvoria k škole pozitívny vzťah, závisí popri vyučujúcich a spolužiakoch práve na zariadení tried a školských priestorov. Aj zariadenie tried by sa malo podľa pediatričky prispôsobiť potrebám a veku žiakov.

 

"Malé deti by určite mali mať väčší priestor aj na oddych a hru priamo v triede. Vyučovanie by malo byť prerušované napríklad zmenou činnosti aj v rámci jedného predmetu," objasnila.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies