VIDEO: Drony dokážu rozvážať aj hudobné nástroje. Ako prvé si to vyskúšalo ukulele

NETKY.SK • 10 Február 2022, 18:35 • 2 min
VIDEO: Drony dokážu rozvážať aj hudobné nástroje. Ako prvé si to vyskúšalo ukulele

BRATISLAVA - Firma Kytary.cz vyskúšala podmienky, za akých by bolo možné doručiť zákazníkovi objednávku letecky. Vo svojom areáli v pražských Modřanoch simulovala vyslanie hudobného nástroja dronom a zároveň otestovala jeho prevzatie do rúk zákazníka.

slovakia

left justify in out

Česká značka, ktorá má zastúpenie aj vo väčšine európskych krajín vrátane Slovenska, týmto krokom skúša nové spôsoby doručovania tovaru. Ide jej predovšetkým o rýchlosť, efektivitu, čo najmenšiu záťaž životného prostredia a zníženie množstva vytváraných emisií. Alternatívnemu doručovaniu zásielok nahráva aj celosvetová situácia s pandémiou COVID-19. 

 

 

„Až doteraz boli podobné testy skôr PR krokom. Po tom, čo niektoré spoločnosti v USA či v Európe získali špeciálnu certifikáciu pre skúšobné doručovanie ľahkých balíčkov dronom v okruhu 25 kilometrov, sa situácia začína meniť. Chceme byť pripravení na to, až podobná situácia nastane v celej Európskej únii. Pri firme našej veľkosti by takéto zavedenie trvalo niekoľko rokov. Chceme si overiť, aké drony by bolo potrebné nakúpiť, prípadne koľko pilotov by sme museli zamestnať,“ povedal riaditeľ marketingu Kytary.cz Filip Černý.

 

Prečítajte si tiež: Dvom obrovským čiernym dieram hrozí zrážka

 

Podľa neho je výhodou, že Kytary.cz nemusia tovar najskôr dopraviť do distribučného centra, odkiaľ lieta za zákazníkmi. Všetko by mohli mať pod jednou strechou. Spracovanie objednávky a vyslanie dronu by im tak zabralo zhruba 10 až 12 minút. „Pre zákazníkov z Čiech aj z ďalších európskych štátov je stále viac rozhodujúcim faktorom pre objednanie rýchlosť doručenia, ako aj komfort,“ doplnil. 

 

Pri testoch využili pre tieto účely špeciálne upravený dron s veľkým užitočným zaťažením. Disponoval špeciálnym zariadením, ktoré nieslo zásielku s ukulele a umožnilo im pred „zákazníkom“ túto zásielku uvoľniť a odovzdať. „Išlo o testovací let, ktorého prevedenie sme museli prispôsobiť tomu, čo umožňuje súčasná platná legislatíva. Všetko prebehlo na jednotku. Nové celoeurópske pravidlá pre prevádzku dronov sa už postupne zavádzajú do praxe a blíži sa doba, kedy bude možné tieto spôsoby prepravy použiť,“ povedal pilot dronu Štěpán Matěna.

 

img

 

Doručenie tovaru by podľa predpokladov spoločnosti mohlo v rámci Prahy a Brna, kde majú Kytary.cz predajne, trvať zhruba 15 až 20 minút. Prevádzka dronu takisto vytvára podľa štúdií menej emisií a cena rozvozu by mala byť nižšia než napríklad komerčný rozvoz jedla v mestách.

 

Dron, ktorý firma používa, je zatiaľ limitovaný nosnosťou do 2,5 kilogramu, čo je ideálne k prevozu strún, paličiek, ladičiek alebo aj menších hudobných nástrojov ako sú ukulele, kalimba alebo klarinet. Či sa skúšobný let dronu s tovarom nakoniec stane realitou, záleží na vývoji legislatívy. K výraznému posunu v tejto oblasti by mohlo prísť po integrácii dronov do spoločného vzdušného priestoru a certifikácii týchto zariadení z hľadiska kvality a bezpečnosti prevádzky. „V každom prípade je naším, zatiaľ vysneným, cieľom v budúcnosti odbaviť desiatky malých balíčkov do dvoch kilogramov váhy denne,“ uzavrel Filip Černý.

 

Možno vás zaujme: Českí egyptológovia objavili unikátny nález!

 

Český e-shop Kytary.cz vstúpil minulý rok na tri nové európske trhy – írsky, španielsky a holandský. Úspešne sa mu už niekoľko rokov darí na Slovensku, v Poľsku, Rumunsku, Maďarsku, Nemecku, Rakúsku, Taliansku či vo Francúzsku.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies