VIDEO Bulharskí výskumníci objavili poklad: Neďaleko pobrežia našli najstarší plne zachovaný vrak lode

NETKY.SK • 24 Október 2018, 07:19 • 2 min
VIDEO Bulharskí výskumníci objavili poklad: Neďaleko pobrežia našli najstarší plne zachovaný vrak lode

LONDÝN - V blízkosti bulharského pobrežia ležal na dne Čierneho mora takmer 2400 rokov starý vrak gréckej obchodnej lode.

slovakia

left justify in out

Dvadsaťtri metrov dlhú loď objavili na morskom dne vo vzdialenosti vyše 80 kilometrov od mesta Burgas. Kormidlo, lavice pre veslárov a aj obsah nákladného priestoru ostali v pôvodnom stave. Ide zrejme o najstarší neporušený vrak lode, aký sa kedy podarilo nájsť.

 

Vedci zaznamenali, že sa podobá na plavidlo antického hrdinu Odysea, ako je vyobrazené na gréckych nádobách z obdobia staroveku, keď sa na pobreží Čierneho mora nachádzali početné grécke kolónie.

 

Na boku ležiaci vrak bol nájdený v hĺbke vyše dvoch kilometrov pod morskou hladinou, čo je priveľká hĺbka aj pre súčasných potápačov. Vďaka tomu však nehrozí riziko, že by sa k nemu mohli dostať lovci pokladov.

 

Členom vedeckého tímu sa za pomoci dvoch podmorských robotov podarilo vytvoriť 3D obraz lode. Odobrali tiež vzorky, ktorých vek určili uhlíkovou metódou. Zistili, že loď pochádza z obdobia okolo roku 400 pred n.l. V dobrom stave sa zachovala vďaka tomu, že morská voda v jej okolí neobsahuje kyslík.

 

Zatiaľ sa nevie, čo sa nachádza vo vnútri plavidla a na podrobnejší výskum budú potrebné ďalšie finančné prostriedky. "Ako archeológov nás zaujíma, čo sa z nálezu dozvieme o technológiách, obchodných vzťahoch a ľudských aktivitách v danej oblasti," povedala Helen Farrová, členka výskumného tímu, ktorý za tri roky svojej činnosti objavil celkovo už 67 vrakov, vrátane rímskych obchodných lodí a potopenej kozáckej obchodnej flotily zo 17. storočia.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Karnisova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies