Vianoce oslavuje 95 percent Slovákov

NETKY.SK • 20 December 2016, 13:39 • 2 min
Vianoce oslavuje 95 percent Slovákov

BRATISLAVA - Vianoce oslavuje takmer 95 percent Slovákov. Vyplýva to z prieskumu agentúry GfK, ktorý realizovala v novembri na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov vo veku od 15 do 79 rokov. Vianočné darčeky nakupujú viac ženy ako muži, a to najmä vo vekovej kategórii 20 až 29 rokov a potom od 50 do 59 rokov. Ozdobiť si doma vianočný stromček je tiež dôležitejšie pre ženy ako mužov.

slovakia

left justify in out

Najviac plánujú čas stráviť s rodinou mladí ľudia vo veku 20 až 29 rokov, ktorí s ňou nie sú až toľko počas bežného roka. "Zistili sme, že pre vyše 80 percent ľudí je prioritou stretávať sa so svojimi blízkymi, širšou rodinou, ale aj priateľmi počas Vianoc," povedal Rastislav Kočan, obchodný riaditeľ GfK Slovakia. Táto vianočná tradícia je dôležitá pre všetkých ľudí bez ohľadu veku, pohlavia, či regiónu, v ktorom bývajú.

 

Počas tohtoročných Vianoc sa plánuje zúčastniť na bohoslužbe 46 percent ľudí, pričom žien je o desať percent viac ako mužov, a vyše polovica z nich je vo vekovej kategórii nad 50 rokov. Na slávnostnej polnočnej omši sa plánujú zúčastniť necelé dve pätiny ľudí, pričom opäť sú viac zastúpené ženy a z regiónov dominuje východné Slovensko.

 

Koledovať plánuje ísť 13 percent ľudí, najmä mladých do 18 rokov. Najviac koledníkov bude v obciach do 5000 obyvateľov. Už len jedna tretina ľudí posiela tradičné vianočné pohľadnice. Tento zvyk dodržiavajú dve pätiny žien a až polovica ľudí má nad 60 rokov.

 

Keď ľudia spomínajú na Vianoce v detstve, najdôležitejšie pre nich (85 percent) bolo stráviť čas s blízkymi a mať doma vianočný stromček (82 percent). Vianočné pohľadnice posielali kedysi až tri pätiny ľudí. V detstve chodilo viac ľudí na bohoslužby ako dnes (64 percent), takmer tri pätiny ľudí chodilo v detstve na polnočnú omšu a vyše polovica ľudí v detstve koledovala.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies