Veľký úspech! Dievčatku zachránilo život srdce zo Slovenska

NETKY.SK • 3 Február 2022, 08:33 • 2 min
Veľký úspech! Dievčatku zachránilo život srdce zo Slovenska

PRAHA - Orgán mohli previezť do Českej republiky vďaka špeciálnemu zariadeniu. Išlo o prvý medzištátny prevoz srdca, uviedol pražský Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM).

slovakia

left justify in out

Pražské zdravotnícke zariadenie IKEM používa už od jesene 2019 pri transplantáciách špeciálny prístroj na báze metódy takzvaného bijúceho srdca, ktorý predlžuje čas transportu orgánu až na 8 hodín. Táto metóda nedávno zachránila život 5-ročnému českému dievčatku, ktoré dostalo srdce zo Slovenska. V stredu o tom informoval portál Novinky.cz.

 

 

Prístroj za 7,5 milióna korún (približne 309 000 eur) funguje pre srdce ako mimotelový obeh. Vďaka metóde bijúceho srdca môžu lekári realizovať vzdialenejšie transporty a zároveň tak rozšíriť počet dostupných orgánov pre chorých pacientov.

 

Pri pôvodnej metóde nazývanej studená ischémia srdce schladia a zastavia a prevážajú ho na ľadovej triešti. Ak je však darca z iného štátu, lekári súperia s časom. Po prekročení 4 hodín stúpa riziko zlyhania srdca až o 50 percent.

 

Prečítajte si tiež: Zvláštne fóbie, ktoré môžu spôsobiť strach a úzkosť! Trpíte nimi aj vy?

 

Nová metóda bijúceho srdca uchováva orgán za fyziologických podmienok. „Srdce je okysličované a prekrvované ako v tele človeka. Vďaka tomu sa zvýšil aj časový interval, keď môže byť srdce napojené až za 10 hodín,“ vysvetlil profesor Ivan Netuka, prednosta Kliniky kardiovaskulárnej chirurgie IKEM.

 

Prístroj je miniaturizovaným mimotelovým obehom, v ktorom cirkuluje krv okysličovaná oxygenerátorom. Profesor Netuka však upozornil, že nechce nahradiť pôvodný druh transportu vo všetkých prípadoch.

 

img

 

Päťročnému dievčatku transplantovali srdce od slovenskej darkyne koncom minulého roka v nemocnici v pražskej štvrti Motol. Pri pôvodnej metóde studenej ischémie by srdce cestu v sanitke zrejme nevydržalo. Nový prístroj umožnil prepraviť srdce letecky a dievčatko absolvovalo úspešnú transplantáciu.

 

Vďaka tomuto prístroju sa podarilo transplantovať srdce už 7 ľuďom, uviedla v stredu Vendula Pizingerová, prezidentka českého Nadačného fondu Kvapka nádeje. Tento fond spolupracuje už 18 rokov s firmou Shell, ktorá poskytla peniaze na nákup prístroja, dodali Novinky.cz.

 

Možno vás zaujme: Žilinská veterinárna nemocnica začala používať špeciálny laserový skalpel

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies