Veľká Británia bude tento mesiac testovať vakcínu na Covid-19 u približne 300 detí

NETKY.SK • 15 Február 2021, 09:52 • 2 min
Veľká Británia bude tento mesiac testovať vakcínu na Covid-19 u približne 300 detí

VEĽKÁ BRITÁNIA - Tento mesiac sa bude vakcína Oxford-AstraZeneca testovať u približne 300 detí od 6 do 17 rokov.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Informačný portál BBC informoval, že vo Veľkej Británii vznikla nová štúdia, ktorá bude testovať, ako dobre funguje vakcína Oxford-AstraZeneca u detí.

 

img

 

Zúčastní sa na ňom asi 300 dobrovoľníkov. Prvé skúšobné očkovanie sa uskutoční približne v druhej polke ferbuáraVedci vyhodnotia, či očkovanie vyvolá  silnú imunitnú odpoveď u detí vo veku od 6 do 17 rokov.

 

img

 

Až 240 detí dostane vakcínu a ostatné vakcínu proti meningitíde. Zúčastnia sa dobrovoľníci, ktorí žijú v blízkosti jedného zo štyroch študijných miest a to je Oxfordská univerzita, Univerzitná nemocnica St George v Londýne, Univerzitná nemocnica Southampton a Bristolská kráľovská nemocnica pre deti. Stačí vyplniť krátky dotazník.

 

Pre niektoré deti by očkovanie mohlo byť vraj veľmi prospešné no v súčasnosti neexistujú plány na očkovanie detí vakcínou Oxford-Astrazeneca vo Veľkej Británii, pretože na prevenciu Covid je povolené iba u ľudí vo veku 18 rokov a starších, preto je podľa odborníkov dôležité zistiť imunitnú odpoveď na vakcínu u detí a mladých ľudí.

 

img

 

Oxfordská univerzita uviedla, že ide o prvý pokus s vakcínou Covid vo vekovej skupine od 6 do 17 rokov. Uvádza sa, že sa začali ďalšie štúdie, ale iba sa meria účinnosť u osôb vo veku 16 a 17 rokov.

 

img

 

Prípravok Pfizer-BioNTech je povolený iba osobám starším ako 16 rokov. Zoznam prioritných vakcín vylučuje aj osoby mladšie ako 16 rokov, dokonca aj klinicky mimoriadne zraniteľné.

 

Začiatkom minulého týždňa zástupca vedúceho lekára v Anglicku, profesor Jonathan Van-Tam, pre ITV News uviedol, že prebieha niekoľko pokusov o vývoj vakcín, ktoré sú bezpečné a účinné pre deti, pričom uviedol, že je možné, že do konca roka budú nejaké licencované detské vakcíny.

 

Súvisiaci článok: Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa zrýchli. EMA schválila vakcínu od Moderny!twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies