Vedeli ste, že jeden Slovák vyprodukuje priemerne 24 kilogramov plastového odpadu ročne?

NETKY.SK • 28 Apríl 2021, 10:38 • 2 min
Vedeli ste, že jeden Slovák vyprodukuje priemerne 24 kilogramov plastového odpadu ročne?

BRATISLAVA - Z údajov Eurostatu vyplýva, že jeden Slovák vyprodukuje v priemere 24 kilogramov plastového odpadu ročne.

slovakia

left justify in out

V krajinách Európskej únie sa v roku 2018 celkovo vyprodukovalo viac než 17 miliónov ton odpadu z plastových obalov. Na jedného obyvateľa EÚ tak ročne pripadá 33 kilogramov vyhodených plastových obalov. Slovensko v roku 2018 celkovo vyprodukovalo približne 132-tisíc ton plastového odpadu.

 

img

V rámci Európskej však krajina patrí medzi štáty s najmenšou produkciou tohto druhu odpadu. Na čele európskeho rebríčka sa umiestnilo Írsko, kde na jedného obyvateľa pripadá ročne 54 kilogramov plastových obalov. Nasleduje Luxembursko, Estónsko a Dánsko, ktoré v roku 2018 vyprodukovali približne 42 až 43 kilogramov takéhoto odpadu na obyvateľa. Viac ako 40 kilogramov plastových obalov ročne vyhodia aj obyvatelia Portugalska, tesne pod hranicou sa nachádza Nemecko s produkciou 39 kilogramov plastového odpadu na obyvateľa.

 

Prečítajte si: Rezort ŽP sa chce zamerať na rozdiel medzi jadrovým a bežným odpadom

 

img

Na opačnom konci rebríčka, teda medzi krajinami s najnižším množstvom vyhodených plastových obalov na obyvateľa, sa umiestnilo Chorvátsko s necelými 16 kg. Bulharsko (približne 19 kilogramov), Cyprus a Rumunsko (približne 20 kilogramov). Spomedzi krajín Vyšehradskej štvorky (V4) je najnižšia produkcia odpadu vo forme plastových obalov na Slovensku, nasleduje Česká republika (približne 25 kilogramov), Poľsko (26 kilogramov) a Maďarsko (takmer 35 kilogramov).

 

Mohlo by vás zaujímať: Učebnice biológie sa budú prepisovať! Na Slovensku sa objavil nový vtáčí druh

Z údajov Eurostatu ďalej vyplýva, že až 40 percent plastov sa využíva práve na výrobu obalov. Na spotrebný tovar a tovar pre domácnosť sa využíva 22 percent plastov, na stavebné materiály 20 percent plastov. Zvyšok nájde využitie v automobilovom priemysle, pri výrobe elektrotechniky či v poľnohospodárstve.

Najväčšia časť plastového odpadu, približne 40 percent, končí v spaľovniach, kde je možné jeho energetické využitie, čo však má za následok znečisťovanie ovzdušia. Približne 30 percent plastového odpadu sa umiestňuje na skládky a ďalších 30 percent je recyklovaných. Správa tiež konštatuje, že z hľadiska dopadov na životné prostredie by práve recyklácia mala byť prioritná, keďže najškodlivejšie pre životné prostredie je ukladanie plastového odpadu na skládky.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies