Učebnice biológie sa budú prepisovať! Na Slovensku sa objavil nový vtáčí druh

NETKY.SK • 24 Apríl 2021, 15:25 • 2 min
Učebnice biológie sa budú prepisovať! Na Slovensku sa objavil nový vtáčí druh

Na Slovensku objavili nový vtáčí druh – kolibiarika iberského. Uviedol to ornitológ Ján Dobšovič, vedúci bratislavskej pobočky Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS/Birdlife).

slovakia

left justify in out

Spoznali ho podľa spevu 

Išlo tak o vôbec prvé pozorovanie tohto druhu v strednej Európe. Druh, ktorý sa prirodzene vyskytuje v Španielsku a Portugalsku identifikoval Dobšovič najskôr podľa jeho špecifického spevu. Vizuálne sa jeho prítomnosť podarilo potvrdiť až po troch dňoch. Na Slovensko sa pravdepodobne zatúlal.

 

Možné skríženie dvoch druhov 

"Bežne sa stáva, že sa exotické druhy vtáctva objavia aj ďaleko od svojej domoviny. Ďalšou možnosťou je, že ide o hybrid kolibiarika iberského a kolibiarika čipčavého, ktorý sa na Slovensku bežne vyskytuje. Preto môže mať v sebe zakódovanú migračnú trasu kolibiarika čipčavého," povedal Dobšovič.

 

 

U susedov sa už hybrid objavil 
Nový druh na Slovensku identifikovali najprv podľa hlasu. Spev kolibiarika iberského je špecifický a odlišuje sa od spevu kolibiarika čipčavého. V Českej republike sa v minulosti objavil jedinec, u ktorého sa ornitológovia domnievali, že ide o kolibríka iberského, spieval však dvojako. Po jeho odchyte a následných genetických testoch zistili, že ide o hybrid kolibiarikov čipčavého a iberského.

 

Výskyt druhu poplietol aj aplikáciu 
"Jedinec kolibiarika iberského nájdený u nás však spieva stále iba jedným spôsobom. Nahrávku jeho spevu som poslal niekoľkým ďalším ornitológom a všetci sa zhodli, že ide o tento druh," vysvetlil Dobšovič.

 

img

 

Na identifikáciu druhu použil aj umelú inteligenciu takzvaných neurónových sietí pre počítačové porovnanie hlasu druhov vtákov. Zariadenie najprv nevedelo druh identifikovať, keďže ornitológ do systému zadal, že sa nachádza na Slovensku. Následne v systéme polohu zmenil a do systému zadal, že sa nachádza v Španielsku. Vtedy aplikácia ukázala stopercentnú zhodu.

 

img

 

Oficiálne schválenie 
Aby bolo pozorovanie nového druhu oficiálne, musí ho schváliť ešte Faunistická komisia SOS/Birdlife, čo môže trvať aj niekoľko mesiacov. Pri nových druhoch vtáctva musia s názorom, že ide o daný druh súhlasiť jednohlasne všetci členovia komisie. Podľa Dobšoviča však existuje veľká pravdepodobnosť, že sa tak aj stane. "Dvaja členovia komisie však už boli aj priamo na mieste, videli ho, počuli ho a prikláňajú sa k názoru, že ide o kolibiarika iberského," dodal Dobšovič.

Kolibiarik iberský je malý druh spevavca z čeľade kolibiarikovitých vtákov. Ešte donedávna bol považovaný za poddruh kolibiarika čipčavého. Ornitológovia až následnej zistili, že ide o samostatný druh. Oba druhy sú oficiálne odlišované od roku 2016.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies