Vedcov prekvapili snímky sopečných kráterov na Marse. Pokrýva ich ľadová námraza

NETKY.SK • 11 Jún 2024, 11:36 • 2 min
Vedcov prekvapili snímky sopečných kráterov na Marse. Pokrýva ich ľadová námraza

MARS - Na vrcholoch niektorých z najväčších pohorí v Slnečnej sústave – gigantických sopiek nachádzajúcich sa v tropickom pásme Marsu – sa tvorí ľadová námraza.

slovakia

left justify in out

Snímky rozsiahlych kráterov s tenkou vrstvou námrazy náhodne zachytila sonda Trace Gas Orbiter (TGO) od Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Objav pomôže vedcom lepšie pochopiť kolobeh vody na červenej planéte.

Na záberoch z orbitálnej sondy pokrýva námraza krátery sopiek v hornatej vulkanickej oblasti Tharsis, ktorá sa tiahne v dĺžke približne päťtisíc kilometrov okolo rovníka. Nachádza sa tu aj najvyššia hora Slnečnej sústavy, 22 kilometrov vysoký vrchol Olympus Mons.

Vedecký tím, ktorý objav opísal v časopise Nature Geosciences, bol týmto javom prekvapený. „Mysleli sme si, že v okolí rovníka Marsu je to nemožné,“ povedal planetológ Adomas Valantinas. Je hlavným autorom štúdie, ktorý pôsobil na univerzite vo švajčiarskom Berne a teraz je výskumníkom na Brownovej univerzite v USA.

„Kombinácia slnečných lúčov a riedkej atmosféry udržiava na povrchu a na vrcholoch hôr pomerne vysoké teploty. Na rozdiel od toho, čo vidíme na Zemi, kde sa dajú očakávať ľadové vrcholy,“ povedal Valantinas. Dodal, že existencia ľadovej námrazy je v takýchto podmienkach fascinujúca.

„Zľadovatenie pozorovali aj iné sondy, ale vo vlhkejších oblastiach, najmä na severných pláňach Marsu,“ povedal pre agentúru AFP jeden z autorov štúdie z univerzity Saclay na predmestí Paríža Frédéric Schmidt.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS / ČTK, Foto: BBC Sky at Night Magazine / ESA / DLR / FU Berlin
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies