Vedci odhalili možnú príčinu závažnej straty hmotnosti u pacientov s rakovinou

NETKY.SK • 14 Február 2022, 20:31 • 2 min
Vedci odhalili možnú príčinu závažnej straty hmotnosti u pacientov s rakovinou

LONDÝN – Rakovinové ochorenie často sprevádza aj náhla a závažná strata hmotnosti a svalovej hmoty pacienta. Príčina tohto syndrómu známeho ako kachexia nie je známa, nový výskum britských vedcov však naznačuje, že súvisí s poškodením DNA. Informoval o tom britský denník The Guardian.

slovakia

left justify in out

Kachexiu môže u človeka vyvolať aj vírus HIV či srdcovocievne ochorenie. Extrémnu stratu hmotnosti a svalovej hmoty spôsobuje u detí aj podobný, avšak dedičný Cockayneov syndróm. „V prípade pacientov s rakovinou sa môžu jednotlivci za niekoľko mesiacov dostať zo zdanlivo normálneho stavu na invalidný vozík v dôsledku chradnutia svalov a úbytku hmotnosti,“ vysvetlil onkológ a profesor Charlie Swanton z Inštitútu Francisa Cricka v Londýne.

 

img

 

Tím vedcov na čele s riaditeľom oxfordského Weatherallovho inštitútu molekulárnej medicíny Ketanom Patelom našiel súvis medzi kachexiou a poškodením DNA, ktoré narúša proces komunikácie medzi obličkami a mozgom. Ten následne začne vylučovať hormóny, ktoré potláčajú chuť do jedla. Bádatelia poznamenali, že tento proces sa v tele spustí napríklad vtedy, keď sa v krvi zvýši koncentrácia prirodzene sa vyskytujúcej chemikálie formaldehyd, ktorá poškodí DNA obličkových buniek. Tie následne vypustia chybné signály, ktoré mozgu povedia, aby potlačil chuť do jedla. „Počas chemoterapie dostanete chemickú látku, ktorá napáda DNA takmer rovnakým spôsobom ako formaldehyd,“ povedal Patel. „Inými slovami, môže to poškodzovať DNA a spúšťať tieto signály, ktoré hovoria mozgu, aby potlačil chuť do jedla.“

 

Tento objav môže v konečnom dôsledku viesť k vytvoreniu efektívnej liečby kachexie, ale aj Cockayneovho syndrómu, dodal Patel. Obličky tento proces spúšťajú vylúčením chemikálie známej ako GDF15. „(Výskum) naznačuje, že by sme mohli byť schopní liečiť úbytok hmotnosti u pacientov podstupujúcich chemoterapiu a u detí s Cockayneovým syndrómom podávaním protilátky, ktorá neutralizuje GDF15. Potom by sme mohli byť schopní zablokovať tieto správy a zastaviť nástup kachexie,“ vysvetlil Patel.

 

img

 

Swanton však vyzýva na opatrnosť – GDF15 je jedným zo spúšťačov kachexie, nie je však jediný. „Potrebujeme viac štúdií, ako je táto, aby sme čo najskôr pochopili ostatné príčiny (tohto syndrómu),“ dodal Swanton. Ako poznamenáva šéfka dobročinnej organizácie Cancer Research UK Michelle Mitchellová, kachexia je momentálne jednou z veľkých prekážok pri liečení rakovinových ochorení, pretože pacientov oberá o silu v čase, keď ju najviac potrebujú.

 

Možno vás zaujme: Protest „konvoj slobody“ skončil bez výrazného ohlasu a úspechutwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies