Vedci naučili kravy močiť do toalety. Majú s nimi veľké plány!

NETKY.SK • 14 September 2021, 09:18 • 2 min
Vedci naučili kravy močiť do toalety. Majú s nimi veľké plány!

WELLINGTON - Každá krava, ktorá sa vymočila na určené miesto, dostala za odmenu jedlo. V opačnom prípade jej zavibroval obojok.

slovakia

left justify in out

Nemeckým a novozélandským vedcom sa podarilo naučiť kravy močiť do špeciálnej toalety v snahe zamedziť kontaminácii vody a znížiť emisie skleníkových plynov.

 

Ako uvádza agentúra DPA, kravský moč má vysoký obsah dusíka, takže ak by kravy aspoň občas močili do špeciálnej toalety, dusík by sa v nej mohol zachytiť a spracovať skôr, ako znečistí podzemnú vodu alebo sa zmení na plynný oxid dusný.

 

Prečítajte si tiež: Na Islande začali odčerpávať CO2 zo vzduchu! Ide o míľnik v boji proti klimatickým zmenám

 

Výskumníci Lindsay Matthews and Douglas Elliffe z Aucklandskej univerzity sa pokúšali takýmto spôsobom vytrénovať 16 teliat na farme prevádzkovanej Výskumným inštitútom biológie hospodárskych zvierat v Nemecku. Dvojici sa spoločne s ich nemeckými kolegami podarilo preukázať, že väčšinu teliat je možné naučiť, aby udržali moč.

 

Za odmenu dostali jedlo 

 

Ak kravy močili na nesprávnom mieste, ich obojky zavibrovali. Naopak, keď sa im podarilo vymočiť do špeciálnej toalety, odmenili ich jedlom. Ako uvádza DPA, toaleta mala jasne zelenú farbu, aby ju bolo možné ľahšie odlíšiť."Takto niektorí ľudia učia svoje deti používať toaletu – dávajú ich sedieť na záchod, počkajú, kým sa vymočia a potom ich odmenia. Ukazuje sa, že to takto funguje aj s teľatami," povedal Matthews.

 

Možno vás zaujmeVedci prišli na spôsob ako vyrobiť palivo z CO2

 

Po 15 dňoch tri štvrtiny teliat močili v 75-percentách prípadov do špeciálnej toalety. "Ak by sa nám takto podarilo zachytiť močenie v 10 až 20-percentách prípadov, stačilo by to na výrazné zníženie emisií skleníkových plynov a lúhovania dusičnanov do podzemných vôd," uviedol Elliffe.

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies