Poškodenú holandskú nákladnú loď odtiahnu do prístavu Eemshaven

NETKY.SK • 3 August 2023, 09:30 • 2 min
Poškodenú holandskú nákladnú loď odtiahnu do prístavu Eemshaven

AMSTEREDAM - Poškodenú nákladnú loď Fremantle Highway, ktorá minulý týždeň začala horieť pri holandskom pobreží, odtiahnu do prístavu Eemshaven na severe Holandska. Rozhodli o tom holandské úrady.

slovakia

left justify in out

Takmer 200-metrová loď, ktorá v čase vypuknutia požiaru na palube prevážala 3783 nových áut vrátane 498 elektromobilov, sa v súčasnosti nachádza približne 16 kilometrov od pobrežia ostrovov Schiermonnikoog a Ameland vo Waddenskom mori. Holandské úrady uviedli, že Eemshaven bol s ohľadom na vzdialenosť a zhoršujúce sa poveternostné podmienky najvhodnejším prístavom. Podľa agentúry DPA ide vzhľadom na súčasnú polohu lode o najbližší dostupný prístav.

 

Presun poškodenej lode má začať vo štvrtok ráno. Čo najkratší presun poškodeného plavidla po mori má obmedziť možné riziká takejto operácie, skonštatovalo vo vyhlásení holandské ministerstvo infraštruktúry a vodného hospodárstva. Dodalo, že po podrobnej kontrole plavidla nič nenasvedčuje, že by na palube stále horelo. Experti budú na lodi aj počas samotného presunu, aby neustále monitorovali jej stav.

V dôsledku požiaru na lodi zahynul jeden člen posádky, ďalších 22 sa podarilo zachrániť. Príčina požiaru nie je známa. Vlastník lode, japonská spoločnosť Shoei Kisen Kaisha, ho však s vysokou pravdepodobnosťou pripisuje prevážaným elektromobilom. Odborníci v čase požiaru upozornili, že z lode by v dôsledku poškodenia mohlo začať unikať palivo, čo by viedlo k znečisteniu ekologicky citlivého Waddenského mora a jeho ostrovov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: TASR / DPA Foto: AP
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies