Vedci identifikovali stovky nových mutácií nového vírusu

NETKY.SK • 7 Máj 2020, 13:50 • 2 min
Vedci identifikovali stovky nových mutácií nového vírusu

Vedci v Spojených štátoch a vo Veľkej Británii identifikovali stovky mutácií nového vírusu, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Nikto však zatiaľ nezistil, čo to bude znamenať pre jeho šírenie medzi ľuďmi a aká efektívna by mohla byť v závislosti od toho potenciálna vakcína.

Otvoriť časovú os

slovakia

left justify in out

Vírusy mutujú - taká je skutočnosť

Otázkou je, ktorá z týchto mutácií reálne ovplyvňuje závažnosť alebo nákazlivosť ochorenia. Predbežný výskum zo Spojených štátov naznačuje, že jedna konkrétna mutácia - D614G - sa stáva dominantnou a mohla by ochorenie spraviť infekčnejším a možno závažnejším. Zatiaľ to však nepreskúmali iní vedci a ani to nebolo oficiálne zverejnené.

 

img

 

Mutuje len jeden druh vírusu

Štúdia z Univerzity v Glasgowe, ktorá tiež analyzovala mutácie, uviedla, že tieto zmeny nepredstavujú rôzne kmene vírusu. Dospeli k záveru, že v súčasnosti cirkuluje iba jeden druh vírusu.

 

Vakcíny je potrebné prispôsobovať mutáciám
Monitorovanie malých zmien štruktúry vírusu je dôležité pre pochopenie spôsobu vývoja vakcíny. Vírus chrípky napríklad mutuje tak rýchlo, že mu je vakcínu potrebné každoročne prispôsobovať tak, aby zodpovedala konkrétnemu cirkulujúcemu kmeňu.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Gabriela Nagyova
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies