V historickej synagóge v Lučenci vystavujú obrov oceánov

NETKY.SK • 24 September 2023, 12:30 • 2 min
V historickej synagóge v Lučenci vystavujú obrov oceánov

LUČENEC - V historickej synagóge v Lučenci v polovici septembra otvorili interaktívnu výstavu s názvom Obri oceánov, ktorá návštevníkom predstaví zaujímavosti z podmorského sveta. Súčasťou výstavy sú modely najväčších rýb oceánov v životných veľkostiach či zbierka čeľustí a zubov žralokov, uviedla Andrea Moravčíková z rozpočtovej organizácie LUKUS, ktorá výstavu organizuje.

slovakia

left justify in out

Na výstave Obri oceánov môžu návštevníci vidieť napríklad vráskavca či vorvaňa obrovského, kosatku dravú i niekoľko druhov žralokov, všetky modely sú vytvorené v životných veľkostiach. "Niektoré exponáty predstavujú rybu v dospelosti, niektoré v období, keď sa narodí mláďa. Obrovský dospelý vráskavec by sa nám do synagógy asi ani nezmestil," uviedla Moravčíková.

Súčasťou výstavy je tiež zbierka žraločích čeľustí a zubov, ktorej súčasťou sú napríklad čeľuste žraloka tigrieho s dĺžkou štyri metre či zub pravekého žraloka megalodona. Výstava má za cieľ aj vzdelávať, nachádzajú sa tam preto informačné panely, obrazovky so zábermi zvierat v ich prirodzenom prostredí či viacero interaktívnych prvkov.

 

"Je tam napríklad zvuková stena, kde si návštevníci môžu priblížiť predstavu zvukov, ktoré zvieratá vydávajú. Súčasťou výstavy je aj interaktívna zóna, kde si môže každý zaplávať v podmorskom svete priamo cez 3D okuliare," priblížila Moravčíková.

Rozpočtová organizácia LUKUS v uplynulých rokoch organizuje veľké výstavy každú jeseň, v minulosti verejnosti predstavila Terakotovú armádu, stroje Leonarda da Vinciho či výstavu Draci a drakobijci. Výstava Obri oceánov bude pre návštevníkov v priestoroch historickej synagógy prístupná do 10. decembra, za prvý víkend po otvorení si ju pozrelo takmer 400 ľudí. Výstavu organizuje rozpočtová organizácia LUKUS v spolupráci so samosprávou a spoločnosťou Redox.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Teraz / TASR Foto: Lukáš Mužla
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies