Večný boj kocúra Toma a prefíkaného myšiaka Jerryho sa začal pred 75 rokmi

NETKY.SK • 9 Február 2015, 15:08 • 2 min
Večný boj kocúra Toma a prefíkaného myšiaka Jerryho sa začal pred 75 rokmi

HOLLYWOOD - Kreslené postavičky Tom a Jerry mali v americkom Hollywoode svetovú premiéru 10. februára pred 75 rokmi.

slovakia

left justify in out

Bláznivé nerozlučné duo si získalo nielen srdcia miliónov detí na celom svete, ale aj sedem sošiek Oscara, prestížne ocenenie magazínu TIME a hviezdu na chodníku slávy v Hollywoode pre tandem hlavných tvorcov. Kreslená klasika je dielom animátorskej dvojice Williama Hanna a Josepha Barbera. Dôležitým posolstvom príbehov bolo, že jedinec s väčšou silou nie je vždy jasným víťazom vzájomného súboja, v ktorom môžu rozhodovať okrem fyzickej zdatnosti aj rozum a dôvtip.

 

Skúsený režisér s citom pre vtipnú pointu William Hanna (1910-2001) a talentovaný ilustrátor Joseph Barbera (1911-2006) ako zamestnanci filmových štúdií MGN (Metro-Goldwyn-Mayer) dostali úlohu vytvoriť karikatúru so zvieracími hrdinami. Zo vzájomnej spolupráce vzišiel krátky film Kocúr musí z domu (Puss Gets the Boot), ktorý sa dostal do kín 10. februára 1940. Príbeh kocúra Jaspera, ktorý pri naháňaní malého hlodavca rozbil v domácnosti niekoľko predmetov, zožal u divákov nevídaný úspech. Nominácia na Oscara motivovala autorskú dvojicu k tvorbe pokračovaní.

 

Po prvom úspechu pribudli ďalšie diely, v ktorých bol kocúr už Tomom a milej vynaliezavej myške dali meno Jerry. Kreslení hlavní hrdinovia si v jednotlivých epizódach robia naschvál, hoci by bez seba zrejme nedokázali existovať. Vo väčšine príbehov vyhráva malý Jerry vďaka svojmu dôvtipu, ktorý Tom napriek svojej energickosti nedokáže prekonať. Niektoré časti sa končia remízou, kde niet víťaza a kocúr s myšou sa stávajú nerozlučnými priateľmi. V niekoľkých dieloch slávnej dvojici sekundujú tiež zlostný buldog Spike a jeho syn Tyke, čierny túlavý kocúr Butch, a tiež Tomova platonická láska – biela mačka Toodles Galore, ktorá však so šedým kocúrom nikdy neprehodila ani slovo. Ďalšími postavami sú Tuffy, synovec Jerryho s typickou plienkou a šedou srsťou či malé kačiatko Quacker.

 

Kresliarske štúdiá v rokoch 1940 až 1957 vyprodukovali pre kiná 114 dielov kresleného seriálu. V rokoch 1961 až 1962 sa na výrobe niektorých epizód podieľali aj výtvarníci československej spoločnosti Bratři v triku. Vytvorili 13 epizód. Ďalších 34 dielov vzniklo v rokoch 1963-1967 v štúdiách Sib Tower 12 Productions.

 

O obľúbenosti kultového seriálu svedčí zisk 7 Cien Akadémie, ktorými sa kreslené filmy s Tomom a Jerrym môžu pýšiť. Tím Hanna-Barbera má od roku 1976 svoju hviezdu na chodníku slávy v Hollywoode. V roku 2000 sa dvojica kreslených postavičiek prvýkrát po 33 rokoch vrátila na veľké plátna kín v sedemminútovom krátkom filme Mansion Cat. Tom a Jerry v ňom demolujú honosný zámok tak, ako to vedia len oni. Začiatkom roku 2006 vznikla séria Príbehy Toma a Jerryho (Tom and Jerry Tales) spracovaná štúdiami Warner Bros Animation. Vyrobených bolo trinásť polhodinových filmov, každý sa skladal z troch príbehov nezbedných protivníkov. Okrem seriálu vzniklo aj niekoľko úspešných celovečerných filmov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies