Ukrajinské deti počúvajú pod Trenčianskym hradom rozprávky v rodnom jazyku

NETKY.SK • 17 Marec 2022, 11:07 • 2 min
Ukrajinské deti počúvajú pod Trenčianskym hradom rozprávky v rodnom jazyku

TRENČÍN – Občianske združenie (OZ) Trenčín na ceste sa do pomoci vojnovým utečencom z Ukrajiny zapojilo prakticky od začiatku vypuknutia utečeneckej krízy.

slovakia

left justify in out

Pre utečencov hľadali ubytovanie, oblečenie, poskytovali im pomoc. Ako informovala Jana Pondušová z OZ Trenčín na ceste, združenie prevádzkuje pod Trenčianskym hradom kaviareň, ktorá je chránenou dielňou. V nej začali pracovníci združenia čítať malým utečencom z Ukrajiny rozprávky v rodnom jazyku.

 

„Od vzniku chránenej dielne sme už dávnejšie vymýšľali v kaviarni aktivity ako cestovateľské prednášky, predvianočné pečenie, ale aj čítanie pre deti. Myšlienka zorganizovať čítanie pre deti z Ukrajiny vznikla spontánne,“ uviedla Pondušová s tým, že jedna členka OZ číta rozprávku v slovenčine, druhá ju prekladá do ukrajinského jazyka.

 

img

 

Ako dodala, kým deťom čítajú rozprávky, ich matkám zároveň poskytujú pomoc, získavajú informácie a snažia sa im pomôcť začleniť do života v neznámom svete.

 

„Spočiatku to bolo možno také, že ani tie mamičky nevedeli, čo bude, nemali tú istotu. Boli tu krátko, len dva dni po náročnej ceste z Ukrajiny, bola tam jazyková bariéra, nepoznali mesto, nevedeli, čo bude ďalej, boli vystrašení. Ale v našej chránenej dielni vznikol priestor na prehĺbenie dôvery,“ povedala Pondušová.

 

V pomoci utečencom, vrátane čítania rozprávok pre deti, chce podľa nej združenie pokračovať. I napriek tomu, že s výnimkou zdravotne hendikepovaných pracovníkov chránenej dielne sú všetci dobrovoľníci.

 

„Silu zatiaľ máme, i keď je to náročné. Všetci máme svoje rodiny, občianske povolania, ktoré musíme robiť. Ale je to zmysluplné, musíme v tom pokračovať,“ zdôraznila Pondušová.

 

 

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Nikoleta Preložníková
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies