Vďaka investíciám do cezhraničných projektov sa aj pohraničné regióny stanú atraktívnejším miestom pre život

NETKY.SK • 10 Február 2024, 17:04 • 2 min
Vďaka investíciám do cezhraničných projektov sa aj pohraničné regióny stanú atraktívnejším miestom pre život

Zástupcovia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) absolvovali dnes regionálny rezortný deň na Kysuciach. Minister Richard Raši a štátny tajomník Michal Kaliňák sa stretli s primátormi a starostami Horných a Dolných Kysúc. Venovali sa eurofondom, cezhraničnej spolupráci, možnostiam rozvoja územia, ako aj novému zákonu o verejnom obstarávaní, ktorý lídri samosprávy jednoznačne podporujú.

slovakia

left justify in out

Zástupcovia Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) absolvovali dnes regionálny rezortný deň na Kysuciach. Minister Richard Raši a štátny tajomník Michal Kaliňák sa stretli s  primátormi a starostami Horných a Dolných Kysúc. Venovali sa eurofondom, cezhraničnej spolupráci, možnostiam rozvoja územia, ako aj novému zákonu o verejnom obstarávaní, ktorý lídri samosprávy jednoznačne podporujú. 

 

 „Sme presvedčení o tom, že Slovensko sa nedá riadiť z Bratislavy a problémy našich regiónov sa nedajú riadiť z ministerských kancelárií,“ uviedol Raši. Ako pripomenul, jednou z priorít MIRRI je podpora prihraničných regiónov, ku ktorým patria aj Kysuce nachádzajúce sa na pomedzí v blízkosti hraníc Poľskej aj Českej republiky.

 

„Investíciou aj do spoločných projektov medzi Slovenskom a Českom a Slovenskom a Poľskom dokážeme to, že regióny, ktoré boli mnohokrát okrajové a vyľudňovali sa, práve vďaka cezhraničným projektom, podpore kultúrnej či športovej infraštruktúry, budovaniu nových ciest a prepojení, sa stanú regiónmi, ktoré sa nebudú vyľudňovať, ale budú atraktívne pre život,“ skonštatoval minister. Na aktuálne programové obdobie má Slovensko vyčlenených viac ako 100 miliónov eur na spoluprácu Slovensko-Česko a viac ako 170 miliónov eur na cezhraničnú spoluprácu Slovensko-Poľsko. Raši verí, že veľká časť z týchto financií nájde uplatnenie práve v tomto regióne.

 

Starostovia a primátori Horných a Dolných Kysúc ocenili nový zákon o verejnom obstarávaní, ktorý ministerstvo vo štvrtok predstavilo a dnes už je v medzirezortnom pripomienkovom konaní. „Spontánny súhlas vyjadrili starostovia a primátori deklaráciou, ktorou vás absolútne podporujú. Nejde len o to projekty dobre pripraviť, ich implementácia súvisí s tým, aby sme verejné obstarávanie urobili rýchlo a čím skôr mali realizované diela. Za toto vám ďakujeme a vyjadrujeme veľkú podporu,“ uviedol po stretnutí so zástupcami rezortu na pôde mestského úradu primátor Čadce Matej Šimášek.

 

Zákon o verejnom obstarávaní prináša zásadné zmeny limitov pri verejnom obstarávaní. „Výsledkom bude, že verejné obstarávanie namiesto množstva mesiacov potrvá pár týždňov,“ priblížil minister Raši.

 

Zdôraznil, že starostom a primátorom dôveruje. Ako pripomenul, on sám bol dve volebné obdobia primátorom Košíc. „Ja vám garantujem, že primátori a starostovia nie sú zlodeji. Nenájdete nikoho v štáte, kto by bol pod väčšou kontrolou obyvateľov ako oni,“ je presvedčený. „Pre mňa primátori a starostovia sú ľudia, ktorí získali dôveru ľudí, sú pod obrovskou verejnou kontrolou a zaslúžia si nový zákon o verejnom obstarávaní preto, aby eurofondy, ktoré tu poputujú, dokázali minúť a aby Slovensko nebolo čiernou ovcou Európskej únie v tom, že eurofondy má a minúť ich vie na záver len tak, že ich používa na kompenzáciu cien energií, čo je výborné, ale nie na rozvoj miest a obcí, na čo sú fondy určené,“ poznamenal.

 

Komunálni lídri na Kysuciach potvrdili, prečo má zmysel ísť meniť nastavenia verejných obstarávaní aj preto, aby sme mali rovnaké parametre a rovnakú rýchlosť obstarávaní ako majú susedia v Poľsku aj v Čechách, poznamenal štátny tajomník Michal Kaliňák. „Dnešok potvrdil, prečo ideme meniť parametre vo vzťahu k Slovenskému pozemkovému fondu a k pozemkom, ktoré potrebujú samosprávy. Dnešok bol aj o tom, že sme sa zhodli v tom, ako nastavíme koncept bezpečnej samosprávy. Pre nás prihraničie nie je koniec Slovenska, ale naopak, je to vstupná brána na Slovensko, žiadna periféria,“ dodal.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sarah Horová
Zdroj: MIRRI SR (mirri.gov.sk), Foto: FB Richard Raši
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies