V Západných Tatrách a Malej Fatre vyhlásili veľké lavínové nebezpečenstvo

NETKY.SK • 8 Február 2022, 07:58 • 2 min
V Západných Tatrách a Malej Fatre vyhlásili veľké lavínové nebezpečenstvo

LIPTOVSKÝ HRÁDOK – Veľké lavínové nebezpečenstvo, štvrtý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice, vyhlásili v utorok na spomínaných miestach. V ostatných pohoriach Slovenska platí zvýšená lavínová hrozba, tretí stupeň. Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

slovakia

left justify in out

Za posledné tri dni pretrvávajúceho sneženia napadlo na horách od 20 do 50 centimetrov nového snehu. Najviac ho podľa Krajčího pribudlo v Západných Tatrách a Malej Fatre. Horskí záchranári neodporúčajú pohyb v lavínovom teréne týchto dvoch pohorí. „Celkovo je napríklad v Žiarskej doline mimoriadne vysoká snehová pokrývka, ktorá dosahuje viac ako 190 centimetrov. Uzavretá bude aj prevádzka tamojšej chaty. Pretrvávajúce lavínové problémy sú nový sneh, vetrom previaty sneh a trvalá slabá vrstva,“ priblížil Krajčí.

 

img

 

Výrazné sneženie spojené s vetrom vytvára snehové dosky a vankúše. Krajčí upozornil, že uvoľnenie takýchto útvarov je možné už pri malom dodatočnom zaťažení a ich stabilita sa veľmi ťažko posudzuje. „Šírenie napätia môže spôsobiť veľmi dlhý odtrh, a tak hrozia stredné a veľké lavíny. Na severných expozíciách sa v profile nachádza trvalo slabá vrstva hranato-zrnného snehu, ktorý pôsobí v profile snehu destabilizujúco,“ doplnil s tým, že naďalej predpokladajú aj výskyt spontánnych lavín.

 

Možno vás zaujme: Ministri životného prostredia podpíšu Ministerskú dunajskú deklaráciutwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Johny domansky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies