V sobotu Boeingu 777 po štarte vybuchol motor, Japonsko a USA ich preto zo vzuchu stiahlo

NETKY.SK • 22 Február 2021, 08:48 • 2 min
V sobotu Boeingu 777 po štarte vybuchol motor, Japonsko a USA ich preto zo vzuchu stiahlo

WISHINGTON - Americká letecká spoločnosť United Airlines uzemnila svojich 24 lietadiel Boeing 777 po tom, ako jednému z nich v sobotu po štarte zlyhal motor. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

slovakia

left justify in out

 

 

Ako uvádza agentúra AP a BBC, americký Federálny letecký úrad (FAA) následne leteckej spoločnosti nariadil, aby skontrolovala všetky Boeingy 777 s týmto typom motora. Dočasné uzemnenie lietadiel odporúčal aj samotný Boeing a výrobca motora Pratty & Whitney oznámil, že posiela svoj tím, ktorý by mal spolupracovať s vyšetrovateľmi a koordinovať ďalšie kroky s aerolinkami a regulačným úradom.

Let 328 spoločnosti United Airlines musel v sobotu núdzovo pristáť na medzinárodnom letisku v Denveri po tom, ako mu krátko po štarte vybuchol pravý motor. Trosky motora Pratt & Whitney PW4000 popadali na neďaleké predmestie. Lietadlo s 231 pasažiermi a desiatimi členmi posádky bezpečne pristálo. Zranenia podľa úradov neutrpel nikto na palube ani na zemi.

 

img

Zastavenie prevádzky 32 lietadiel s týmto motorom nariadili aj Japan Airways a All Nippon Airways, informoval japonský denník Nikkei. Podľa novín tak spravilo tiež japonské ministerstvo pôdy, infraštruktúry, dopravy a turizmu, podľa ktorého mal 4. decembra nešpecifikované problémy s motorom typu PW4000 aj let JAL 777 z mesta Naha na letisko Haneda. V súvislosti s incidentom ministerstvo nariadilo prísnejšie kontroly.


img


Boeing sa vyjadril, že podporuje rozhodnutie japonského úradu civilného letectva a FAA prerušiť prevádzku všetkých strojov 777 s motormi Pratt & Whitney 4000-112. Podľa informácií výrobcu leteckej techniky je v prevádzke 69 takýchto motorov a ďalších 59 by mali mať na sklade. Podľa FAA tieto motory v USA používa len United a ďalšie sú v Japonsku a v Južnej Kórei.


 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Miloš Cíbik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies