REPORTÁŽ: V programovom vyhlásení chce Mária Kolíková zaistenie majetku aj reformu Súdnej rady

NETKY.SK • 31 Marec 2020, 22:22 • 2 min
REPORTÁŽ: V programovom vyhlásení chce Mária Kolíková zaistenie majetku aj reformu Súdnej rady

BRATISLAVA – Efektívne zaistenie majetku z trestnej činnosti, reforma Súdnej rady a Ústavného súdu. Aj tieto opatrenia, by chcela mať ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) v programovom vyhlásení vlády. Uviedla to po piatkovom (27. 3.) rokovaní vlády SR.

slovakia

left justify in out

 

Za prioritu v programovom vyhlásení vlády za rezort spravodlivosti považuje Kolíková opatrenia súvisiace s očistou justície.

 

Požiadavka zo strany verejnosti

„Keďže čelíme medializovaným kauzám, ktoré traumatizujú celú spoločnosť, tak verejnosť očakáva opatrenia súvisiace s tým, že ľudia budú mať dôveru v súdy a že keď na súd prídu, tak sa rozhodne spravodlivo a nezávislo,“ uviedla ministerka.

 

K pôvodnému zámeru, aby súdy rozhodovali rýchlo, sa tak pridáva aj požiadavka zo strany verejnosti, aby rozhodovali najmä nezávislí sudcovia.

 

„Ľudia prepadávajú presvedčeniu, že sudca rozhoduje na základe toho, kto viac dá, a to je veľmi zlé,“ doplnila Kolíková.

 

Tento cieľ chce Kolíková dosiahnuť aj efektívnym modelom zaistenia majetku, čiže zákona, ktorý bude riešiť, ako efektívne a účinne vyhľadať a zaistiť majetok pochádzajúci z trestnej činnosti.

 

Reforma Súdnej rady a Ústavného súdu

Ďalšie opatrenia budú súvisieť s reformou Súdnej rady a Ústavného súdu. Pomery v Súdnej rade sa podarilo Kolíkovej zmeniť už so zákonom, ktorý podpísala prezidentka minulý týždeň. Najnovšie odvolaný člen Súdnej rady nepodlieha dvojmesačnej lehote, keď sa stále môže zúčastňovať zasadnutí, rovnako tak je možné odvolať predsedu Súdnej rady z dôvodu, že môže byť jeho zotrvaním vo funkcii ohrozená dôveryhodnosť alebo dobrá povesť súdnictva.

 

„Opatrenia budú viesť aj k tomu, aby sme nastavili efektívny spôsob preverenia majetku aj u sudcov a v prípade, že budú dôvodné pochybnosti o legálnosti nadobudnutí majetku, tak budeme uvažovať aj o širšej previerke,“ vysvetlila ministerka.

 

Členovia vlády majú predostrieť svoje návrhy programového vyhlásenia do 3. apríla. Z nich bude vypracovaný konečný návrh, ktorý má premiér Igor Matovič (OĽaNO) predložiť do 13. apríla.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies