V Ochtinej plánujú pre turistov vybudovať mobilnú kontajnerovú kaviareň

NETKY.SK • 31 Júl 2023, 19:15 • 2 min
V Ochtinej plánujú pre turistov vybudovať mobilnú kontajnerovú kaviareň

Ochtiná-V rožňavskej dedine chcú návštevníkom spestriť pobyt

slovakia

left justify in out

Slovensko je plné unikátov. Môžeme sa pochváliť historickými pamiatkami i prírodnými jedinečnosťami obrovského významu. Aby si ich mohlo pozrieť mnoho návštevníkov a aj sa o nich dozvedeli vo svete, k tomu výrazne pomáha cestovný ruch. Obce i mestá majú čoraz viac možností ako upraviť svoje územia aj napriek aktuálnej kríze. Vďaka šikovnému projektu sa samosprávy vedia dostať k finančnej pomoci a podporiť tak rozvoj turizmu v ich oblasti. Tak, ako to urobili v istej rožňavskej obci. 

 

V obci Ochtiná v okrese Rožňava chcú pre turistov vybudovať a prevádzkovať mobilnú kontajnerovú kaviareň. Nachádzať by sa mala v blízkosti tamojšieho evanjelického gotického kostola, okrem občerstvenia tam návštevníci nájdu i bezplatné verejné toalety. Pre TASR to uviedol starosta obce Július Rusnák.

 

Myšlienka vybudovať v obci kaviareň podľa starostu vznikla na základe dopytu zo strany turistov. Počet návštevníkov Ochtinej sa v uplynulých rokoch zvyšuje, v obci však chýba ponuka služieb. "Nemajú kam ísť na toaletu, nemajú si kde kúpiť piť alebo niečo malé na zahryznutie. V obci sú cez víkend obchody zavreté a žiadne pohostinstvo tu nie je," skonštatoval starosta. Problém s absenciou občerstvenia chce samospráva vyriešiť vybudovaním a prevádzkovaním mobilnej kaviarne. "Pôjde o kontajnerovú budovu v tvare písmena L s terasou a kapacitou do 30 ľudí. Nachádzať sa bude v tesnej blízkosti evanjelického kostola na cirkevnom pozemku, ktorý nám dali bezodplatne do nájmu," priblížil Rusnák s tým, že súčasťou objektu budú i bezplatné verejné toalety.

Samospráva v rámci projektu v uplynulých dňoch vyhlásila opakované verejné obstarávanie, predpokladaná hodnota zákazky je viac ako 31 000 eur. Projekt chce obec v čo najväčšej miere financovať z externých zdrojov, v blízkosti kaviarne by z dotácií chceli vybudovať aj detské či viacúčelové ihrisko. V kaviarni by na začiatok zamestnali dvoch ľudí, prevádzku by chceli spustiť budúci rok.

 

Obec Ochtiná leží v juhovýchodnej časti Slovenského rudohoria v blízkosti Národného parku Slovenský kras. V katastri obce sa nachádza Ochtinská aragonitová jaskyňa zapísaná v zozname prírodného dedičstva UNESCO. Turistami vyhľadávaný je i tamojší stredoveký evanjelický kostol, ktorého fresky boli ocenené značkou Európske kultúrne dedičstvo. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Zlatica Gregorová
TASR
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies