V nedeľu by sa malo v Rakúsku definitívne rozhodnúť o budúcom prezidentovi

NETKY.SK • 2 December 2016, 16:17 • 2 min
V nedeľu by sa malo v Rakúsku definitívne rozhodnúť o budúcom prezidentovi

VIEDEŇ - Predvolebná kampaň pred opakovaným druhým kolom prezidentských volieb, ktoré sa uskutoční v nedeľu 4. decembra, dnes vyvrcholila v Rakúsku.

slovakia

left justify in out

Volebné miestnosti budú v nedeľu otvorené v čase od 9.00 hod do 17.00 hod, pričom sa vzhľadom na zákaz distribúcie čiastkových výsledkov ústavným súdom prvé odhady výsledkov, vrátane hlasujúcich písomne, očakávajú do 15 minút od uzavretia volebných miestností.

 

Predbežné konečné výsledky prezidentských volieb, v ktorých však nebudú zarátané písomne odovzdané hlasy zratúvané až v pondelok 5. decembra, by mali byť známe v nedeľu večer v čase od 19.30 hod do 20.00 hod. Definitívny výsledok by mal byť známy zrejme až v pondelok v neskorých večerných hodinách.

 

Mediálny záujem o opakované druhé kolo je vo Viedni mimoriadne veľký. Po skončení predlženého termínu akreditácií bude o udalosti informovať 500 rakúskych žurnalistov a technikov, ako aj ich 250 zahraničných kolegov, a to od Japonska cez Rusko, takmer všetky európske štáty až po Kanadu. Kompetentní vo Viedni tak napokon upustili od pôvodnej predstavy, že pri decembrových voľbách ani nezriadia tlačové centrum v Hofburgu, kde by mali byť štábom rôznych televíznych a rozhlasových staníc, ale aj píšucim novinárom k dispozícii vedúci predstavitelia všetkých významnejších politických strán alpskej republiky.

 

Účasť na samotných voľbách bude však podľa očakávania odborníkov po dlhej kampani, ale aj v súvislosti s jej polarizáciou v ostatných dňoch nižšia ako pri májových voľbách (72,65 percenta), ktorých výsledky napokon ústavný súd zrušil pre porušenia predpisov pri sčítavaní hlasov odovzdaných písomne poštovou cestou.

 

Kým niektoré prieskumy verejnej mienky predpovedali v ostatných týždňoch tesné víťazstvo Alexandra Van der Bellena, iné zasa nepresvedčivý triumf Norberta Hofera, ktorý cíti šancu aj v súvislosti s úspechom Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA.

 

Predbežne sa rozchádzajú aj názory renomovaných rakúskych politológov na to, kto z oboch kandidátov sa napokon bude tešiť.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies