V Mali došlo k štátnemu prevratu. Vodca junty uväznil prezidenta a premiéra

NETKY.SK • 27 Máj 2021, 06:52 • 2 min
V Mali došlo k štátnemu prevratu. Vodca junty uväznil prezidenta a premiéra

BAMAKO - Moc v západoafrickom štáte Mali po pondelňajšom zatknutí dočasného prezidenta i premiéra prevzal vodca vlaňajšieho puču Assimi Goita. Francúzsko tento krok označilo ako ďalší štátny prevrat.

slovakia

left justify in out

Goita síce sľúbil, že v roku 2022 zorganizuje nové voľby, no takáto demonštrácia sily prináša pochybnosti, či sa hlasovanie uskutoční bez výraznejšieho zásahu junty, ktorá minulý rok v auguste zvrhla posledného demokraticky zvoleného prezidenta Ibrahima Boubacara Keitu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron označil prevzatie vlády za „štátny prevrat“ a varoval pred následkami. „Sme pripravení prijať cielené sankcie voči protagonistom,“ uviedol na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (ECOWAS) a ďalší členovia medzinárodného spoločenstva v spoločnom vyhlásení požadujú prepustenie prezidenta Baha Ndawa a premiéra Moctara Ouanea, ktorých previezli do armádnej centrály v Kati.

Viaceré africké štáty aj medzinárodné spoločenstvo sa obávajú, že puč v Mali by mohol pomôcť islamským extrémistom v rozširovaní pôsobnosti.

 

Mali bojuje s vlnou džihádistických útokov a etnickým násilím už približne osem rokov. Francúzsko a sily OSN pokračujú v boji proti extrémistickým rebelom, ktorí pôsobia vo vidieckych oblastiach a pravidelne útočia na cesty a mestá.
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Katarina Zakova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies