Dym z požiarov v Austrálii stále koluje v atmosfére

NETKY.SK • 23 Apríl 2020, 08:21 • 2 min
Dym z požiarov v Austrálii stále koluje v atmosfére

CANBERRA - Počas nedávnych požiarov buša v Austrálii uniklo do atmosféry viac oxidu uhličitého než celá krajina priemerne vypustí za rok. Informovala o tom v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na aktuálne odhady federálnej vlády.

slovakia

left justify in out

Počas ničivých požiarov od septembra minulého roku do februára uniklo do atmosféry okolo 830 miliónov ton oxidu uhličitého, uvádza predbežný odhad ministerstva priemyslu, vedy, energetiky a zdrojov.

 

Uniklo viac CO2 než krajina vypustí za rok

To je za tých šesť mesiacov približne objem, ktorý vypustia všetky krajiny na svete s výnimkou piatich najväčších znečisťovateľov - Číny, Spojených štátov, Indie, Ruska a Japonska, porovnáva DPA.

 

Podľa Austrálskej národnej univerzity vypustí Austrália za rok do atmosféry okolo 540 miliónov ton oxidu uhličitého.

Ministerstvo očakáva, že lesy mierneho pásma sa z požiarov v priebehu niekoľkých rokoch zotavia a začnú opäť zachytávať oxid uhličitý.

 

"Dôsledky klimatickej zmeny, vrátane vĺn sucha a častejších, intenzívnejších požiarov, môžu ovplyvniť regeneračnú schopnosť lesov," upozorňuje správa ministerstva vydaná tento týždeň. Ministerstvo však tvrdí, že požiare by nemali ohroziť dodržanie austrálskych klimatických cieľov do roku 2030.

 

 

Požiare buša sa v Austrálii vlani objavili nezvyčajne skoro. Dokopy zničili 12,5 milióna hektárov pôdy. Najsilnejšie zasiahli štáty Nový Južný Wales, Viktória a Západná Austrália. Zomrelo pri nich najmenej 33 ľudí, polovica z nich boli hasiči.

 

Smog z požiarov takisto prispel k zhoršenej kvalite vzduchu v najväčších austrálskych mestách aj k obrovskej strate prirodzeného habitatu viacerých ohrozených druhov. Experti uvádzajú, že napríklad koaly stratili takmer tretinu svojich prirodzených obydlí.

 

 

Dokedy sa udrží v atmosfére?

Vedci zistili, že dym z požiarov, ktoré na prelome predošlého a súčasného roka sužovali Austráliu, stále cirkuluje v atmosfére - aj po štyroch mesiacoch od svojho vzniku. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA.

 

Podľa Richarda Querela z novozélandského Národného inštitútu pre výskum vody a atmosféry (NIWA) je pozoruhodné, že dym dokázali sledovať viac ako sto dní. Querel dodal, že oblak dymu vystúpil približne 35 kilometrov nad Zem a bol jedným z najväčších, ktoré dokázali zaznamenať družice v stratosfére.

 

 

Najväčšia časť dymového oblaku bola približne päť kilometrov vysoká a do šírky merala niekoľko sto kilometrov.

Dym údajne už niekoľkokrát obehol planétu a jeho pozostatky sú momentálne nad Južnou Amerikou.

 

V rámci celej Austrálie nedávne požiare buša zničili viac ako 3000 domov a zhorelo viac ako 12,5 milióna hektárov pôdy. Podľa odhadov miestnych úradov uniklo do atmosféry okolo 830 miliónov ton oxidu uhličitého, čo je viac než celá krajina priemerne vypustí za rok.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
barbora lučivjanská
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies