V koalícii došlo konaním ministrov Mikloša a Mihála k porušeniu dohôd

NETKY.SK • 19 August 2010, 12:18 • 2 min
V koalícii došlo konaním ministrov Mikloša a Mihála k porušeniu dohôd

V koalícii došlo konaním ministrov Mikloša a Mihála k porušeniu dohôd

slovakia

left justify in out

Tým, že ministri Ivan Mikloš (SDKÚ-DS) a Jozef Mihál (SaS) podľa medializovaných informácií nekonzultovali pripravované zmeny v daňovej a odvodovej oblasti so všetkými koaličnými partnermi, porušili podľa politológa Juraja Marušiaka dohody vládneho štvorlístka.
      "Sú to vážne opatrenia a partneri boli v podstate postavení pred hotovú vec. Došlo k porušeniu dohôd," uviedol dnes pre TASR Marušiak, podľa ktorého to v koalícii vyzerá zatiaľ tak, že ju tvoria dva tábory. Slabší a silnejší. Dokazuje to podľa neho aj ohlásenie spomínaných pripravovaných opatrení v médiách.
      "Je evidentné, že KDH aj Most-Híd ťahajú vo vláde za kratší koniec," poznamenal. Dodal, že vzhľadom na tento fakt, a tiež na záujem zotrvať vo vládnej koalícii, KDH aj Most-Híd napokon podporia Miklošove a Mihálove nepopulárne opatrenia. Aj keď zrejme v trochu zmenenej podobe, ktorá by mohla nastať po vzájomných rokovaniach.
      Otázne je podľa Marušiaka aj to, či o Miklošových a Mihálových zámeroch bola predsedníčka vlády Iveta Radičová (SDKÚ-DS) vopred informovaná. "Je dosť možné, že premiérka si chce zachovať takpovediac ľudskú, sociálnu tvár, a preto necháva nepopulárne opatrenia komunikovať pána Mikloša a Mihála. V opačnom prípade by to znamenalo, že nemá zatiaľ upevnenú pozíciu vo vláde, ak si toto jej ministri dovolili urobiť svojvoľne," zdôvodnil Marušiak.
      Politológovi Michalovi Horskému sa konanie Mikloša, Mihála a premiérky zdá ako hra na dobrého a zlého policajta. "Zlé správy, teda, že budú reštriktívne opatrenia, prinášajú niektorí ministri a tie dobré, že z nich nič nebude, prináša premiérka, ktorá reštriktívne opatrenia s úsmevom zmarí," vysvetlil pre TASR.
      Podľa Horského takéto počínanie svedčí o nie najlepších vzťahoch vo vnútri vládnej koalície. "Ukazuje sa, že tie problematické návrhy predkladajú jednotliví členovia vlády často bez toho, že by o nich vedela premiérka aj členovia Koaličnej rady," vyhlásil.
      Doplnil, že v prípade ministra financií Mikloša "je stále viac a viac zrejmé, že sa správa nie ako podpredseda SDKÚ-DS a minister financií, ale ako samostatný prvok".

Zdroj: TASRtwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies