V kauze Mýtnik vypovedal ďalší svedok, obhajca Brhelovcov podal trestné oznámenie pre nepravdivý znalecký posudok

NETKY.SK • 10 Október 2023, 13:30 • 2 min
V kauze Mýtnik vypovedal ďalší svedok, obhajca Brhelovcov podal trestné oznámenie pre nepravdivý znalecký posudok

BANSKÁ BYSTRICA - V korupčnej kauze Mýtnik v utorok na banskobystrickom pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vypovedal ako svedok finančný manažér spoločnosti Allexis, s.r.o., Martin Vízner. Ten sa vyjadril, že nevie pochopiť, čo sa deje.

slovakia

left justify in out

„Všetko, čo sa robilo bolo v poriadku, vykonávali sme svoju činnosť v zmysle zákonov,povedal Vízner.

Svedok pozná jedného obžalovaného

Pred pojednávaním obhajca Jozefa Brhela staršieho i mladšieho oznámil, že podal trestné oznámenie pre nepravdivý znalecký posudok.

„Nemám žiadnu vedomosť o tom, že by spoločnosť Allexis účtovala finančnej správe nejaké fiktívne práce,“ uviedol svedok a dodal, že nevie ani o tom, že by sa táto spoločnosť podieľala na praní špinavých peňazí.

Z obžalovaných pozná iba Martina Bahledu, s ktorým spolupracovali, a pozná aj spolupracujúceho svedka podnikateľa Michala Suchobu.

Informácie o spoločnosti

Vízner na požiadanie prokurátora popísal svoju činnosť pre spoločnosť. O spoločnosti Allexis Assets pôsobiacej na Malte uviedol, že mala za úlohu propagáciu značky vo svete, robila marketing a konferencie pre obchodníkov.

Svedok popísal, že predtým vlastnila firmu Allexis, s.r.o., spoločnosť Allexis Group, ktorej platila licenčné poplatky. Na otázku obhajcu Mandzáka uviedol, že teraz je majiteľom Allexis spoločnosť Block 22 invest. Až na naliehanie sudcu Vízner priznal, že aj tejto firme fakturovala licenčné poplatky.

 

Súčasné transakcie za licencie sú v poriadku

„Vízner pôsobil ako účtovník spoločnosti a mal vedomosť o celej štruktúre firiem. Náklady na celkovú propagáciu išli na účet firmy Allexis Assets. Spätný tok peňazí vylučuje akékoľvek pranie špinavých peňazí. Transakcia bola legálna a riadne účtovaná,“ uviedol k výpovedi svedka Jozef Brhel starší s tým, že spoločnosť Allexis s.r.o. (premenovaná podľa obchodného registra SR na All Soft Corp s.r.o. od 19. septembra 2023, pozn. redakcie SITA) platí licenčné poplatky rovnako dnes ako aj v minulosti svojej materskej firme.


Obžalovaný poukázal na to, že za minulé fakturácie sú stíhaní a obžalovaní, ale súčasné transakcie za licencie sú v poriadku.

 

Trestné oznámenie advokáta

Pred začiatkom utorkového pojednávania oznámil advokát obžalovaného Jozefa Brhela staršieho aj mladšieho Michal Mandzák, že podal v pondelok 9. októbra na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu nepravdivého znaleckého posudku v súvislosti so znaleckým posudkom, ktorý podal Ústav súdneho inžinierstva.

„Vedú ma k tomu závery, že posudzoval ceny z roku 2013, ale vyžiadal si cenníky z roku 2021, keď preukázateľne došlo k poklesu cien,“ popísal obhajca s tým, že znalec účelovo posudzoval iné obdobie.

 

Neúplný posudok

Mandzák tiež dodal, že znalec nemohol disponovať cenníkom z roku 2021 od spoločnosti Lynx, lebo tam mala táto spoločnosť inú pečiatku, keďže zmenila obchodné meno až v roku 2022.

„Po konfrontácii znalca Jelínka so znalcom obhajoby máme za to, že tento znalec zlyhal. Pod ťarchou dôkazov sa priznal, že jeho znalecký posudok je neúplný a myslíme si, že aj nepravdivý. Zlyhaní bolo niekoľko, ale poukázal hlavne na stanovenie ceny diela, kde uviedol tento znalec len zlomok ľudí, ktorí sa podieľali na jeho vytvorení,“ uviedol Jozef Brhel ml. s tým, že vzhľadom na tieto skutočnosti je podľa obhajoby nutné preskúmať a vyšetriť, ako došlo k vypracovaniu tohto posudku.

 

Výpovede ďalších svedkov

V kauze Mýtnik už okrem iných vypovedal kľúčový spolupracujúci svedok bývalý prezident Finančnej správy (FS) František Imrecze, ktorý popísal svoje pôsobenie v čele FS, jeho úlohu pri presadzovaní riešení od firmy Allexis podnikateľa Suchobu. Podrobne opisoval aj rolu Jozefa Brhela staršieho, ktorý mu na ročnej báze dorovnával plat sumou 200-tisíc eur ročne v hotovosti.

Pred súdom počas štyroch pojednávacích dní hovoril aj ďalší „kajúcnik“ podnikateľ Suchoba, ktorý žije od roku 2019 aj s rodinou v Spojených arabských emirátoch. Na adresu Suchobu uviedol Jozef Brhel st., že „klamal veľa a veľakrát, a bol z toho pred súdom aj veľakrát usvedčený“.

Vypovedala aj vtedajšia konateľka firmy Allexis Jana Rovčaninová a súdni znalci z Ústavu súdneho inžinierstva v Žiline a zo Znaleckého ústavu Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ktorých znalecké posudky sa značne odlišujú.

Obžalobe v tomto prípade čelí okrem podnikateľa Jozefa Brhela aj jeho syn Jozef, bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc, bývalý predstaviteľ finančnej správy Milan Grega, podnikateľ Miroslav Slahučka a právnik Martin Bahleda. Obžaloba ich viní v rámci piatich skutkov z porušovania povinnosti pri správne cudzieho majetku, machinácií pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, z legalizácie príjmov z trestnej činnosti alebo zo zločinu prijímania úplatku.


„Škoda bola vyčíslená počas dokazovania, ktoré sa vykonalo počas vyšetrovania. V tom prvom skutku predstavuje sumu viac ako 45 miliónov eur,“ uviedol prokurátor po prečítaní obžaloby v októbri 2022. Všetci šiesti obžalovaní svoju vinu odmietajú.

Predmetom obžaloby podanej vo februári tohto roku je obstaranie majetku zo strany štátu v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní, pričom nakladanie so štátnymi prostriedkami malo byť súčasne neefektívne a nehospodárne. Na toto konanie mala nadväzovať legalizačná schéma, ktorej účelom malo byť zneprehľadnenie finančných tokov prostredníctvom zahraničných entít. S podozrením zo spáchania týchto ekonomických činov úzko súvisia aj dva korupčné delikty. Jeden sa týka obstarávania majetku na Finančnej správe SR v súvislosti so zákazkami s nízkou hodnotou.

V rámci policajných akcií Mýtnik I až III boli obvinení napríklad podnikatelia Jozef Brhel, Miroslav Výboh, Michal Suchoba, ďalej bývalý prezident finančnej správy František Imrecze, jeho nástupkyňa Lenka Wittenbergerová alebo bývalý štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc. Obvinenia sa týkajú korupcie pri verejných obstarávaniach na Finančnej správe SR či ministerstve financií, alebo ovplyvňovania legislatívnych procesov.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: SITA Foto: Aktuality.sk / Eva Zigová

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies