V jaskyni Domica po rokoch obnovili podzemnú plavbu po riečke Styx

NETKY.SK • 16 Máj 2023, 17:30 • 2 min
V jaskyni Domica po rokoch obnovili podzemnú plavbu po riečke Styx

KEČOVO - V jaskyni Domica v okrese Rožňava je po rokoch opäť možná podzemná plavba po riečke Styx. Prevádzke plavby dopomohli priaznivé prírodné pomery a charakter počasia.

slovakia

left justify in out

Uviedol to správca jaskyne Ottó Lörincz. "Naposledy sa plavilo v roku 2018 a teraz sa to opätovne podarilo," skonštatoval Lörincz. V tohtoročnej sezóne je podzemná plavba pre návštevníkov dostupná od konca apríla, okruh prehliadky spolu s plavbou má dĺžku približne 930 metrov.

 

img

Ako vlani uviedla hydrogeologička Správy slovenských jaskýň (SSJ) Štátnej ochrany prírody SR Dagmar Haviarová, plavba v jaskyni Domica bola prvýkrát sprevádzkovaná v roku 1932. Na tieto účely bola umelo upravená časť podzemného toku Styx s cieľom pritiahnuť do jaskyne čo najviac návštevníkov. Prevádzku plavby od začiatku sprevádzali problémy s nedostatkom vody. "Aktivita Styxu závisí hlavne od vonkajších klimatických pomerov, predovšetkým od množstva spadnutých zrážok a ich rozdelenia počas roka," vysvetlila Haviarová s tým, že stav toku je kolísavý a je veľmi ťažké ho predpovedať.

 

Jaskyňa Domica je najväčšou známou jaskyňou Slovenského krasu, spolu s jaskyňou Baradla v Maďarsku tvoria jaskynný systém s dĺžkou viac ako 30 kilometrov. Domica je charakteristická bohatou sintrovou výzdobou aj početným výskytom netopierov. Objavená bola v roku 1930 klubom československých turistov, o dva roky neskôr bola sprístupnená verejnosti. Domica patrí v rámci jaskýň Slovenského a Aggteleckého krasu do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies