V Galérii Národnej banky Slovenska otvorili výstavu Naše svety

NETKY.SK • 12 Júl 2023, 10:00 • 2 min
V Galérii Národnej banky Slovenska otvorili výstavu Naše svety

BRATISLAVA - Skutočnosť, že aj bankári môžu byť umelcami, potvrdzuje nová výstava v Galérii Národnej banky Slovenska (NBS).

slovakia

left justify in out

"Výberom zo svojej tvorby sa predstavili naše kolegyne. Alena Foťková, Zuzana Lutterová a Dana Schmidtová sa vo svojom voľnom čase venujú tvorbe a umeniu," TASR o tom informuje oddelenie komunikácie NBS. Diela jej zamestnankýň si môžu pozrieť záujemcovia do 31. augusta.

 

Organizátor výstavy ďalej približuje, že Zuzana Lutterová pracuje ako metodička účtovníctva a výkazníctva na odbore finančného riadenia. K výtvarnému umeniu má blízko od detstva. Intenzívnejšie začala tvoriť v roku 2016, keď sa rozhodla svoju záľubu posunúť na novú úroveň. Postupne od kresby uhlíkom a pastelom cez maľbu akrylovými farbami prešla až po prácu s olejovými farbami. Vo svojich dielach zachytáva prírodu a jej podoby v nekonečnej škále farieb. 

Aj Dana Schmidtová patrí medzi bankárov, pracuje na odbore platobných systémov ako špecialistka platobného styku. Galéria NBS uvádza, že maľbe sa intenzívne venuje od roku 2007, keď ju zaujala pomerne neznáma technika, tzv. európska enkaustika, pri ktorej sa ako farbiace médium používa roztavený farebný vosk.

 

"Svoje diela predstavuje aj verejne, napríklad na výstave Výtvarné spektrum v rámci Bratislavského kraja. Jej obrazy nájdeme aj v Nemocnici akademika L. Dérera v Bratislave, kde spríjemňujú pobyt hospitalizovaným pacientom," dodáva organizátor výstavy.

Svoje umenie na nej prezentuje aj Alena Foťková, ktorá pracuje ako dátová architektka na odbore finančného riadenia. "Svoje práce vystavovala aj v galérii penziónu ARTin v Nitre," poznamenáva NBS k autorke, ktorá inšpiráciu čerpá najmä v prírode, ako sú stromy, kvety, krajina, chalupa a jazero pri Novej Bani či pohľady na rodnú Nitru.

 

"V jej tvorbe dominuje akvarel a suchý pastel. Jej práce zahŕňajú rôzne štýly od realistického zobrazenia skutočnosti cez štylizáciu valérom farieb až po abstraktné experimenty," uzatvára organizátor výstavy.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
TASR / Marek Nemček Foto: NBS
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies