V Donecku povolili otvárať preventívnu paľbu na ukrajinské pozície

NETKY.SK • 4 Marec 2021, 14:30 • 2 min
V Donecku povolili otvárať preventívnu paľbu na ukrajinské pozície

DONECK - Vedenie ľudových milícií samostatne vyhlásenej Doneckej ľudovej republiky umožnilo svojim jednotkám strieľať v predstihu na pozície Ozbrojených síl Ukrajiny.

slovakia

left justify in out

Podľa zástupcu rezortu je to nevyhnutné na "ochranu obyvateľstva pred ukrajinským terorom". Predtým sa uvádzalo, že ukrajinská armáda vystrelila asi sto mín na územie obývanej lokality Leninskoye.

 

"Vyhradzujeme si právo na adekvátnu odpoveď", uviedol rezort milícií a tiež sa sťažovali, že medzinárodní pozorovatelia nereagujú na ostreľovanie územia republiky.

 

Na Donbase sa v poslednom čase zaznamenáva zhoršenie situácie v regióne. Na veliteľa práporu Ľudových milícií Doneckej ľudovej republiky 15. februára bol vykonaný atentát a ráno 19. februára ukrajinské ozbrojené sily strieľali z mínometov na Gorlovku. Ruslan Khomchak, hlavný veliteľ ozbrojených síl Ukrajiny, 22. februára uviedol, že armáda krajiny sa pripravuje na útočné operácie v mestských podmienkach.

 

img

 

Borys Gryzlov, ruský splnomocnenec v kontaktnej skupine pre Donbas, poznamenal, že ukrajinské orgány smerujú k eskalácii konfliktu. Situáciu na kontaktnej línii označil za mimoriadne zložitú.

 

Minské dohody

Konflikt na Donbase sa riadi Minskými dohodami z roku 2015: strany sa zaviazali zastaviť ostreľovaniestiahnuť ťažké zbrane z kontaktnej línie. Taktiež  je registrovaná ústavná reforma na Ukrajine, ktorej kľúčovými prvkami by mala byť decentralizácia a prijatie zákona o osobitnom postavení určitých regiónov Doneckej a Luhanskej oblasti.

 

img

 

Dodatočné opatrenia na zabezpečenie prímeria vstúpili do platnosti na Donbase 27. júla. Ide o odmietnutie útočných, prieskumných a sabotážnych akcií, streľby, umiestňovania zbraní na obytných územiach, osád a v ich blízkosti.

 

Zdroj:    https://ria.ru/20210303/dnr-1599710776.html

             https://ria.ru/20210223/voyna-1598679066.html

      

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
ukraina
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies