V čínskej bani uviazlo po závale 18 zamestnancov, 11 baníkov zachránili

NETKY.SK • 26 December 2015, 15:30 • 2 min
V čínskej bani uviazlo po závale 18 zamestnancov, 11 baníkov zachránili

PEKING - Čínski záchranári vytiahli do bezpečia 11 baníkov a lokalizovali ďalších 18 zamestnancov, ktorí uviazli po závale v bani na ťažbu sadrovca vo východočínskej provincii Šan-tung.

slovakia

left justify in out

Informovali o tom dnes štátne médiá a tlačová agentúra AP.

 

Oficiálna agentúra Sinchua uviedla, že v bani sa nachádzalo celkovo 29 zamestnancov, ale 18 ľudí je stále uviaznutých na dvoch miestach bane a nebolo možné ich hneď zachrániť.

 

Predstavitelia samosprávy v okrese Pching-i uviedli, že baňu na ťažbu sadrovca vlastní spoločnosť Yurong Commercial and Trade Company a k závalu došlo v piatok. Podľa prvých správ bolo 19 zamestnancov nezvestných, zvyšných desať zachránili už v deň závalu.

 

Sadrovec alebo gypsum je mäkký minerál, ktorý sa hojne používa v stavebníctve.

 

Agentúra Sinchua uviedla, že záchranári dnes ráno vytiahli zo šachty do bezpečia jedného baníka, ktorému balvan zavalil nohu.

 

K incidentu došlo len niekoľko dní po zosuve skládky stavebného odpadu v juhočínskom meste Šen-čen, ktorý usmrtil jedného človeka a ďalších 75 ľudí je nezvestných. Podľa predpokladu úradov sú mŕtvi.

Úrady v piatok vyhlásili, že zosuv skládky odpadu nebol prírodnou geologickou katastrofou, ale prípadom porušenia predpisov pre bezpečnosť pri práci so stavebným materiálom. Práve nadmerné navŕšenie stavebného odpadu na skládke, ako aj nedostatočná kontrola boli príčinou zosuvu.

Spoločnosť Shenzhen Yixianglong, ktorá je prevádzkovateľom skládky, prijímala stavebný odpad ešte desať mesiacov po tom, ako s tým mala prestať. A štyri dni pred nešťastím ju vyzvali, aby práce na skládke zastavila, informovala dnes tlačová agentúra Reuters. Úrady dodali, že incident sa zaraďuje medzi najväčšie čínske katastrofy spôsobené človekom za posledné roky.

 

Bane v Číne patria k najnebezpečnejším na svete, ale zlepšenie bezpečnosti už v posledných rokoch znížilo počet obetí na životoch.

 

Vlani zahynulo pri banských nešťastiach po celej Číne 931 ľudí, čo je prudký pokles v porovnaní s rokom 2002, keď prišlo o život takmer 7000 baníkov.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies