V Českej republike senát schválil úpravu volebného zákona

NETKY.SK • 30 Apríl 2021, 08:10 • 2 min
V Českej republike senát schválil úpravu volebného zákona

ČESKÁ REPUBLIKA - Senát českého parlamentu schválil zmenu volebného zákona.

slovakia

left justify in out

Český senát schválil zmenu volebného zákona pre zásah ústavného súdu, pričom potvrdil podobu, na ktorej sa zhodli aj poslanci dolnej komory parlamentu.  Vo februári ústavný súd v zákone zrušil pravidlá pre koalície aj spôsob rozdeľovania mandátov medzi stranami po voľbách za použitia d’Hondtovej metódy. Podľa neho tiež bolo veľmi prísne aditívne kvórum, keď koalícia dvoch strán musela vo voľbách prekročiť 10 percent a troch strán 15 percent hlasov.

Po novom bude koalícia dvoch strán potrebovať osem percent hlasov a koalícia troch a viac strán najmenej 11 percent. Zachováva sa 14 volebných krajov, no mandáty sa majú prideľovať s použitím Imperialiho kvóty. Tá zvýhodňuje úspešnejšie strany, ale miernejšie ako predošlá metóda.

Päť opozičních strán, Piráti, STAN, ODS, KDU-ČSL a TOP 09, chce po prijatí zmeny volebného zákona rokovať o možnosti rozpustenia Poslaneckej snemovne a predčasných volieb. Ak by sa pre rozpustenie našlo najmenej 120 hlasov, voľby by mohli byť už začiatkom júla.

Prečítajte si: Cesta Slovenska do A – kategórie MS v hokejitwiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Kristýna Peštová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies