Slováci sa v zbierke skladajú na nákup munície pre Ukrajinu, vyzbierali sa už stovky tisíc eur

NETKY.SK • 18 Apríl 2024, 06:45 • 2 min
Slováci sa v zbierke skladajú na nákup munície pre Ukrajinu, vyzbierali sa už stovky tisíc eur

BRATISLAVA - Iniciatíva Mier Ukrajine spustila občiansku zbierku na nákup munície pre susednú krajinu. Ľudia na Slovensku sa tak môžu pridať k iniciatíve českej vlády, ktorá podobnú zbierku iniciovala na medzištátnej úrovni.

slovakia

left justify in out

Zbierka je po dvoch dňoch existencie jednou z najúspešnejších u nás. Podporilo ju množstvo známych osobností. Jedným z prvých, ktorí zbierku na pomoc Ukrajine podporili, je účastník protifašistického odboja Otto Šimko. Stal sa aj jej ambasádorom.

„Cítil som sa úplne bezmocný, keďže sledujem celkové udalosti. Držal som Ukrajine palce na obidvoch rukách aj nohách, lebo som si uvedomil dôležitosť výsledku tohto boja. Je to výsledok boja dvoch svetov,“ vysvetlil Otto Šimko.

„Vzniklo to šiesteho marca neprijatým hovorom, keď mi môj kamarát a fotograf Denníka N Vlado Šimček zavolal s tým, že má nápad. Bolo to pár dní po tom, keď sa Robert Fico a vláda sa odmietli pridať k českej iniciatíve,“ uviedol filozof a aktivista Fedor Blaščák.

Milión eur pre Ukrajinu

Iniciatíva českej vlády, ktorá rozbehla medzištátnu zbierku na muníciu pre Ukrajinu, je podľa Fedora Blaščáka zásadná pre Ukrajinu. Bolo pre neho nepredstaviteľné, aby sa Slováci nepridali. Oslovil preto organizácie, ktoré od začiatku vojny pomáhajú Ukrajine.

„K iniciatíve českej vlády sa pridalo vyše 20 krajín, bolo tam napríklad aj Slovinsko. Slovinská vláda prispela milión eur. Tak sme to začali pracovne nazývať Milión eur pre Ukrajinu,“ priblížil dobrovoľník z Iniciatívy Mier Ukrajine Marián Kulich.

Zbierať peniaze na zbrane nemôže každý. Garantom sa preto stala česká iniciatíva Dárek pro Putina, ktorá sa takýmto zbierkam venuje už dva roky.

„Máme štatút, ktorý presne vymedzuje, na čo môžu byť použité tieto prostriedky. Ten je pod dozorom českej polície,“ vysvetlil dobrovoľník z iniciatívy Dárek pro Putina Dodo Dobrík.

 

Tank či raketomet

Peniaze zväčša putujú ako účelovo viazaný dar ukrajinskej ambasáde v Prahe. Tá potom nakúpi konkrétny dohodnutý tovar.„Začali sme väčšou zbierkou pred dvoma rokmi, z ktorej bol tank. Za 50 miliónov českých korún sme poslali na Ukrajinu raketomet aj s muníciou,“ dodal Dobrík.

„Verím, že sa ubránia. Keď sa neubránia, tak tu budeme mať migračnú krízu. Lepšie je zbierať peniaze na to, aby sa mohli ubrániť. A to sú dobré susedské vzťahy,“ uviedol herec Ady Hajdu.

Doposiaľ sa podarilo vyzbierať takmer 700-tisíc eur. Zbierka nemá určenú cieľovú sumu a bude pokračovať dovtedy, kým budú pokračovať boje na Ukrajine.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: RTVS / TASR, Foto: SITA / Kristína Valovičová
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies