V Bruseli schválili zmeny na kapitálovom trhu, umožňuje širšie investovanie

NETKY.SK • 16 December 2016, 15:16 • 2 min
V Bruseli schválili zmeny na kapitálovom trhu, umožňuje širšie investovanie

BRUSEL - Budovanie únie kapitálových trhov postúpilo o ďalší krok. Rada Európskej únie sa totiž pod predsedníctvom Slovenska dohodla na zmenách v Nariadení o fondoch rizikového kapitálu a fondoch sociálneho podnikania.

slovakia

left justify in out

Podľa rezortu financií schválené zmeny otvárajú manažment týchto fondov aj pre správcov veľkých investičných fondov, ktorí sú autorizovaní podľa smernice AIFMD. „Títo správcovia prinesú rozsiahle skúsenosti, zdroje a vďaka tomu, že môžu zakladať a manažovať investičné fondy v rôznych krajinách Európskej únie, aj nezanedbateľný prvok cezhraničného investovania a pohybu investícií, v súlade s cieľmi únie kapitálových trhov,“ informuje ministerstvo financií.

Okrem iného schválený návrh umožňuje investovanie do širšej palety kvalifikovaných podnikov, vyslovene zakazuje dodatočné poplatky pre tieto fondy v krajinách, kde sú ponúkané investorom, a harmonizuje požiadavky na základný kapitál a vlastné zdroje. Cezhraničný marketing týchto fondov, ako aj ich zakladanie, je teda vďaka týmto zmenám oveľa lacnejší a jednoduchší. Zároveň však zachováva primeranú úroveň ochrany investorov a ich investícií, ako aj zabezpečuje presné pravidlá pre dohľad a dozor zo strany kompetentných orgánov.

Spomínané fondy sú osobitnými druhmi alternatívnych investičných fondov, ktoré umožňujú investovať do malých a stredných inovatívnych podnikov, resp. sociálnych podnikov, pričom môžu byť ponúkané investorom na celom vnútornom trhu Európskej únie. Európska komisia navrhla na jar 2016 zmeny v nariadení o rizikovom kapitále s cieľom podporiť ich lepšie využívanie a diverzifikovať zdroje financovania pre inovatívne podniky. Na rozdiel od USA sú malé a stredné podniky v EÚ stále primárne závisle na bankovom financovaní, pričom práve tieto podniky sú najdôležitejšou a najpočetnejšou súčasťou európskeho hospodárstva a v najvýznamnejšej miere prispievajú k obnovenému hospodárskemu rastu a ďalšej tvorbe pracovných miest.  
 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies