V areáli bývalých Turzovských kúpeľov zbúrali vilu Praha

NETKY.SK • 12 Apríl 2023, 16:15 • 2 min
V areáli bývalých Turzovských kúpeľov zbúrali vilu Praha

GELNICA - V rámci procesu obnovy bývalých Turzovských kúpeľov pri Gelnici už došlo k zbúraniu hornej časti vily Praha. Presnú podobu nového objektu na tomto mieste určí úspešný projekt architektonickej súťaže, ktorej výsledky budú známe do 15. septembra. Informoval o tom v stredu Košický samosprávny kraj (KSK).

slovakia

left justify in out

Pre areál ikonická vila Praha musela byť podľa posudkov statika zbúraná až po základy. "V areáli beží hneď viacero procesov súbežne. Prebieha pasportizácia existujúcich objektov a všetkých inžinierskych sietí tak, aby celá lokalita bola pripravená na výstavbu. Prostredníctvom už vyhlásenej medzinárodnej architektonicko-urbanisticko krajinárskej súťaže chceme zabezpečiť revitalizáciu areálu, ktorá bude výsledkom kvalitnej práce odborníkov," uviedol predseda KSK Rastislav Trnka. Cieľom je podľa neho, aby architekti dokázali prepojiť národnú kultúrnu pamiatku a jej okolie s požiadavkami modernej doby. Predpokladaná hodnota zákazky pre víťazný návrh je 360.000 eur bez DPH.

 

img

 

Hlavným zámerom je pripraviť areál Turzovských kúpeľov pre potenciálnych investorov s dostatočnou prípravou územia a zabezpečením potrebných inžinierskych sietí. Podmienkou je podľa kraja zachovanie a rozvíjanie historického, turistického a prírodného potenciálu územia, ktoré môže v budúcnosti vytvoriť až 45 priamych pracovných miest s ďalšími príležitosťami aj pre podnikateľov a dodávateľov tovarov a externých služieb. V tomto roku čaká Turzov aj hydrologický prieskum podzemných a povrchových vôd s cieľom získania podrobných informácií o výdatnosti zdrojov vody.

 

V areáli pribudne aj ohnisko s vlastným skladom na drevo či nabíjacia stanica pre bicykle a kolobežky. Počas jesene je naplánované aj čistenie tajchu od komunálneho odpadu. "Pre plne funkčnú obnovu kúpeľov je nutná aj výmena dvoch menších parciel v majetku košickej župy za parcelu bezprostredne pri brehu tajchu, ktorá patrí mestu Gelnica. Košický samosprávny kraj má taktiež záujem o dlhodobý nájom parcely pri príjazdovej ceste od Slovenského pozemkového fondu. V riešení je aj plocha parkoviska pred areálom," informovala samospráva. twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Interny redaktor
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies