V Anglicku objavili najkompletnejšie pozostatky dinosaura za 100 rokov

NETKY.SK • 11 Júl 2024, 08:16 • 2 min
V Anglicku objavili najkompletnejšie pozostatky dinosaura za 100 rokov

LONDÝN - Na anglickom ostrove Wight objavili fosílne pozostatky dinosaura, ktorý žil pred približne 125 miliónmi rokov. Podľa vedcov ide o najucelenejší exemplár nájdený v Británii za uplynulé storočie.

slovakia

left justify in out

Doktorand Jeremy Lockwood z University of Portsmouth, ktorý sa na vykopávkach podieľal, uviedol, že bylinožravý druh žil pravdepodobne v skupinách. Tieto dinosaury zrejme vážili okolo 900 kilogramov, teda približne ako súčasný bizón americký.

Nájdené pozostatky tvorí zhruba 149 kostí a k ich objaveniu došlo už v roku 2013 na útesoch zálivu Compton Bay. Nález sa podaril zberateľovi fosílií Nickovi Chaseovi a po ňom dostal dinosaurus aj pomenovanie "Comptonatus chasei".

"Pomôže nám to dozvedieť sa viac o ďalších druhoch dinosaurov žijúcich v Anglicku na začiatku obdobia kriedy," uviedol Lockwood, ktorý je zároveň hlavným autorom článku popisujúceho tento druh, publikovanom v časopise Journal of Systematic Palaeontology.

V roku 2022 objavili na ostrove Wight pozostatky mäsožravého dinosaura, ktorý patril k pradávnym predátorom a bol väčší než akýkoľvek známy tvor v Európe. Tento exemplár taktiež pochádzal z obdobia kriedy.twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Marek Nemček
Zdroj: Reuters, Foto: The Guardian / AP / University of Portsmouth / John Sibbick
Netky
Deň Ústavy o
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies