V Anglicku a Walese začal platiť zákon, ktorý trestá psychické týranie

NETKY.SK • 29 December 2015, 18:41 • 2 min
V Anglicku a Walese začal platiť zákon, ktorý trestá psychické týranie

LONDÝN - Ľudia, ktorí využívajú opakované hrozby, ponižovanie a zastrašovanie, aby získali kontrolu nad svojimi dôvernými partnermi alebo členmi rodiny, môžu od dnešného dňa čeliť v Anglicku a Walese trestnému stíhaniu. Za takéto "nátlakové" správanie hrozí podľa nového zákona, ktorý dnes vstúpil do platnosti, trest v rozsahu od pokuty až po päť rokov väzenia, informovala tlačová agentúra AP.

slovakia

left justify in out

Podmienkou je, že takýto psychický nátlak musí mať "vážne následky" na život obete alebo v nej vyvolá strach z násilia, ak páchateľovi nevyhovie.

Policajná smernica zverejnená skôr v priebehu mesiaca uvádza, že zákon uzatvára medzeru v existujúcej legislatíve. Podľa správy z roku 2007 je nátlakové správanie najbežnejším a najnebezpečnejším spôsobom týrania žien. Je to "primárna forma násilia páchaného na ženách a dievčatách", citovala AP britské ministerstvo vnútra.

 

Nový zákon pokrýva také prípady, v ktorých niekto opakovane alebo sústavne bráni blízkej osobe stretávať sa s ľuďmi, kontroluje jej prístup na sociálne siete alebo využíva aplikácie či spyware (špionážny softvér), aby mal danú osobu pod kontrolou. Trestné môže byť aj to, ak sa niekto vyhráža druhej osobe zverejnením informácií z jej súkromia: konkrétne sa spomína vyhrážanie sa zverejnením sexuálnej orientácie osoby, ktorá svoju homosexualitu verejne nepriznala.

 

Riaditeľka Korunnej prokuratúry Alison Saundersová agentúre AP povedala, že tento typ správania "môže obmedziť základné ľudské práva obetí" obmedzením ich slobody pohybu a nezávislosti. Obete sa často obávajú, že voči nim bude použité násilie, a sú vystavené extrémnemu psychickému a emocionálnemu týraniu.

 

Mnohé obete uvádzajú, že trauma z psychického týrania je horšia ako trauma z fyzického napadnutia, dodala.

 

Nová legislatíva bola vytvorená po tom, ako sa väčšina ľudí, s ktorými konzultovala vláda, vyjadrila, že existujúce zákony proti zneužitiu neposkytujú dostatočnú ochranu.

 

Výkonná riaditeľka organizácie Women's Aid (Pomoc pre ženy), Polly Neateová v mene svojej organizácie privítala nový zákon zdôrazňujúc, že psychický nátlak je samotnou podstatou zneužívania v domácnosti.

 

"Páchatelia zvyčajne začnú psychicky týrať svoju obeť tým, že obmedzujú jej osobné slobody, monitorujú každý jej pohyb a zbavujú ju kontroly nad svojím životom. Až neskôr dochádza k fyzickému násiliu," zdôraznila.

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies