Úspory Slovákov rastú, ale za mnohými krajinami zaostávame

NETKY.SK • 15 Február 2019, 12:03 • 2 min
Úspory Slovákov rastú, ale za mnohými krajinami zaostávame

BRATISLAVA - Priemerný Európan má aktuálne nasporených takmer 69 900 eur, zatiaľ čo Slovák stále len zhruba 13 300. Z údajov VÚB banky vyplýva, že výška osobných finančných aktív na obyvateľa vzrástla počas posledných dvoch rokov v eurozóne v priemere o 3,8 %, zatiaľ čo na Slovensku až o 9,8 %. Na fakte, že Slováci sa nachádzajú v eurozóne na chvoste rebríčka, sa však ani napriek tomu nič nezmenilo. Za Slovenskom sa umiestnili už len Poliaci, Bulhari a Rumuni.

slovakia

left justify in out

Finančné aktíva Slovákov stále zaostávajú za európskym štandardom. Dosahujú zhruba 19 % z priemeru eurozóny a iba 58 % z českej úrovne, pričom ešte v roku 2016 to bolo 61 %. V porovnaní s inými krajinami EÚ majú Slováci päťkrát menej úspor ako Nemci, osemkrát menej ako Briti či dokonca takmer dvanásťkrát menej úspor ako lídri rebríčka Dáni.

 

img

 

"Rozdiel medzi nami a krajinou v rebríčku hneď pred Slovenskom – Litvou, sa dokonca ešte zväčšil, a to o viac ako tisíc eur. Celkovo, pobaltské krajiny, ktoré sa nachádzajú v rebríčku pred nami, zaznamenali percentuálne najväčšie prírastky, absolútne rádovo o 2000 až 3000 eur. Rast úspor zaznamenali takmer všetky krajiny eurozóny s výnimkou Cypru, Holandska a Talianska. Prvé dve menované krajiny zaznamenali pokles, Taliansko len stagnáciu," hovorí hlavný analytik banky Zdenko Štefanides.

 

Hlavné dôvody tejto nízkej úrovne sa dajú považovať podpriemerný príjem, nízke celkové bohatstvo, vysoký podiel tých, čo vlastnia nehnuteľnosť, v ktorej bývajú a zlú skúsenosť s privatizáciou z 90. rokov, respektíve nízke finančné vzdelanie.

 

img

 

Napriek všetkému je tu široký priestor pre dobiehanie európskeho štandardu, čo vytvára solídny predpoklad na rast osobných finančných aktív. "Podľa predpokladu by do roku 2022 mali osobné finančné aktíva Slovákov narásť minimálne na hodnotu 18 000, čo je o zhruba 35 % viac, ako je ich aktuálna hodnota," zdôraznil analytik.

 

Pri pohľade na zmeny osobných finančných aktív za ostatné necelé dva roky sú ešte zaujímavé najmä dve krajiny mimo eurozóny – Česko a Veľká Británia. Ich finančným bohatstvom výrazne zakývali kurzové pohyby. Zatiaľ čo českým domácnostiam v ich prospech, britským naopak v ich neprospech. Pri českej korune zohralo kľúčovú úlohu opustenie kurzového záväzku Českej národnej banky, pri britskej libre rozhodnutie o opustení eurozóny. Posilnenie českej koruny v eurovom vyjadrení dodatočne zvýšilo české osobné finančné aktíva o takmer 1000 eur. Hoci oslabenie libry bolo o niečo menšie než posilnenie českej koruny, aj tak Briti stratili zhruba 4800 eur. Zaznamenali tak najnepriaznivejší vývoj zo všetkých krajín.

 

img

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies