USA uviedlo celkový počet zranených po januárovom útoku na iracké základne

NETKY.SK • 11 Február 2020, 08:03 • 2 min
USA uviedlo celkový počet zranených po januárovom útoku na iracké základne

WASHINGTON - Až 109 amerických vojakov utrpelo ľahké traumatické poranenie mozgu počas januárového raketového útoku Iránu na vojenskú základňu v irackej provincii Anbár, kde pôsobia aj príslušníci ozbrojených síl USA.

slovakia

left justify in out

Liečba

Sedemdesiatšesť z nich sa už medzičasom vrátilo do služby, ostatní pokračujú v liečbe. Informovalo o tom americké ministerstvo obrany.

 

Pôvodné vyhlásenia

Prezident USA Donald Trump pôvodne vyhlásil, že pri raketovom útoku na leteckú základňu Ajn al-Asad v noci na 8. januára neutrpeli zranenia žiadni americkí vojaci. Neskôr zranenia priznal, ale označil ich za "nie príliš závažné" v porovnaní s inými, ktoré videl, čo vyvolalo kritiku organizácií veteránov v USA.

 

img

 

Psychické prejavy až neskôr

Pentagón neskôr priznal 11 zranených vojakov a tento počet následne zvýšil na 34, potom na 50 a naposledy na 64 vojakov. Predstavitelia americkej armády neskôr uviedli, že symptómy zranenia sa bezprostredne po útoku u vojakov neprejavovali a tí ich začali nahlasovať až v nasledujúcich dňoch. Z tohto dôvodu sa počet ranených od útoku menil.

 

img

 

Útok

Iránske revolučné gardy vypálili v noci na 8. januára rakety na celkovo dve základne v irackých provinciách Anbár a Arbíl, kde sa nachádzajú príslušníci amerických a spojeneckých ozbrojených síl. Útok bol odvetou za zabitie iránskeho generála Kásema Solejmáního americkou armádou v Bagdade, ktoré 3. januára nariadil prezident USA Donald Trump.

 

 twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
lukas cief
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies