EÚ chce voľnosť pohybu pre Ukrajincov. Navrhuje zaviesť výnimku!

NETKY.SK • 21 Jún 2022, 13:42 • 2 min
EÚ chce voľnosť pohybu pre Ukrajincov. Navrhuje zaviesť výnimku!

BRUSEL - Európska komisia (EK) v utorok upozornila na svoj návrh zaviesť dočasné pravidlá týkajúce sa ukrajinských vodičských preukazov, ktoré umožnia ukrajinským občanom s pobytom v EÚ používať svoj preukaz bez toho, aby ho museli vymeniť za vodičský preukaz EÚ alebo absolvovať nový vodičský test.

slovakia

left justify in out

Komisia spresnila, že návrh vydali v rámci režimu dočasnej ochrany utečencov z Ukrajiny. Opatrenie navrhnuté EK zároveň zmierni požiadavky aj na profesionálnych vodičov.

 

img

 

Eurokomisárka pre dopravu Adina Valeanová v tejto súvislosti uviedla, že ľudia, ktorí utekajú z Ukrajiny pred vojnou a hľadajú útočisko v EÚ, musia mať možnosť voľne sa pohybovať v rámci eurobloku, čo znamená, že aj naďalej budú používať svoje vodičské preukazy bez toho, aby si ich museli meniť alebo absolvovať dodatočné testy.

 

„Ukrajinskí kamionisti sú tí, ktorí najviac zabezpečujú prepravu tovarov na Ukrajinu a z Ukrajiny, vrátane obilia. Musíme zaistiť, aby mohli pokračovať vo svojej práci bez toho, aby museli absolvovať zdĺhavé administratívne postupy týkajúce sa svojich vodičských dokladov. Toto je cieľom nariadenia, ktoré navrhujeme," uviedla komisárka v správe pre médiá.

 

Podľa jej slov tento krok prispeje k uľahčeniu takzvaných „koridorov solidarity“ medzi EÚ a Ukrajinou a zvýši vývoz ukrajinských poľnohospodárskych produktov na svetové trhy.

 

img

 

Návrh EK znamená, že za určitých podmienok budú môcť ukrajinskí vodiči nákladných vozidiel a autobusov, ktorí využívajú dočasnú ochranu v EÚ, predĺžiť platnosť svojich osvedčení o odbornej spôsobilosti vydaných na Ukrajine po krátkom školení a teste. Umožní im to pracovať v krajinách únie počas obdobia dočasnej ochrany a pomáhať pri vývoze ukrajinského tovaru.

 

Návrh eurokomisie ešte musí posúdiť Európsky parlament a Rada EÚ (ministri členských krajín).

 

Prečítajte si tiež: Medvedev: Američania by mali prosiť Moskvu!

 
twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Lukas Dedik
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies